20.4 C
Berne
mardi 18/06/2024

Çmenden sllavët, Vatikani: Nënë Tereza lindi në Shkup të Shqipërisë!

Bernë, 2 tetor -Nënë Tereza, Gonxhe Agnesa Bojaxhiu, ka lindur më 26 gusht 1910 në Shkup të Shqipërisë (Mother Teresa was born Agnes Gonxha Bojaxhiu on 26 August 1910 to Skopje in Albanian)  thuhet ne nje raport  zyrtar te Vatikanit i shpërndarë javene  kaluar, në ceremoninë e Shenjtërimit të Nënë Terezës, doikument ky qe ka shokuar sllavet sidomos maqedonasit dhe serbet te cilet vazhdimisht pretendojne se ajo eshte « maqedone ».  Origjina e Nenen Terezes ka shkaktrura polemika te ashpra ne mediat e ballkanit, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Mother Teresa was born Agnes Gonxha Bojaxhiu on 26 August 1910 to Skopje in Albanian 

Aucune description disponible.Ky dokument ka ngjallur debate dhe reagime të ashpra në ish-republiken jugosllave (Maqedonine Veriore) duke u shprehur se akti është skandaloz dhe se duhet korrigjuar. Sipas mediave maqedonase edhe pas shenjtërimit pasi u bë Shën Tereza, dokumentet konfirmonin vendlindjen Shkup, Shqipëri. (Мајка Тереза беше родена во Скопје но никогаш не се декларираше Македонка) transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch. 

Nuk eshte kjo hera e pare qe sllavet pretendojne qe heronje apo nobelistet t’i paraqesin si te « tyre » qofte « maqedonas » apo « serbe » sikur rasti fundit për Nënë Terezen apo Skenderbeun siq propagadanojne sllavët.

Kjo eshte fotoja e Nene Tereza si fëmijë, e siguruar nga gezata zvicerane Le Canton27.cjh ne në Biblioteken Ndërkombëtare të OKB-së

E shkrepur në vitin 1912, kjo fotografi  i përket Nenë Terezës kur ishte vetëm 2 vjeç. Fotoja e rrallë është siguruar nga gazeta zvicerane në shqip “Le Canton27.ch”.

Nënë Tereza, Nobelistja shqiptare, njihet për angazhimin dhe përkushtimin e saj saj paqësor dhe humanitar me njerezit e varfër në Kalkuta të Indisë dhe jo vetëm.

Nënë Terezës, me shtat të vogël, por me besim shkëmbor, të patundur, u bë e madhe dhe na beri te medhen je si kobm fale punes, misionit te saj paqesor duke u shndrruar si një nga urat ndërlidhëse të njohjes së shqiptarëve në botë, shkruan gazeta zvicerane, ka shkruar gazeta zvicerane në shqip “Le Canton27.ch”

Bildergebnis für nene tereza bill clintonBill Clinton është shprehur në qershor 2002: “Nënë Tereza, ishte e para Ajo qe më bëri ta dua kombin shqiptar. Dhe tani ndihem shumë krenare që plotësova një detyrë morale ndaj saj dhe ndaj vlerave të lirisë”.

Anjezë Gonxhe Bojaxhiu e njohur si Nënë Tereza lindi në Shkup më 26 gusht të vitit 1910 dhe vdiq më 5 shtator 1997 në Kalkuta, (Indi), ishte humaniste e njohur shqiptare, fituese e çmimit Nobel për Paqen,kurse më 19 tetor të vitit 2003 u shpall e bekuar nga Vatikani. Më pak se dy vjet pas vdekjes, për shkak të përhapjes së famës së shenjtërisë dhe hireve të nxjerra me ndërmjetësinë e saj, Papa Gjon Pali II lejoi të hapej çështja e kanonizimit. Më 20 dhjetor 2002 miratoi dekretin mbi virtytet heroike dhe mrekullitë e bëra me ndërmjetësinë e saj.

Derniers articles