4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Claudio Martelli emërohet zv.dësdrejtor i Sekretariatit Shtetëror për Migracionin

Bern -Claudio Martelli do të jetë zëvendësdrejtori i ri i Sekretariatit Shtetëror për Migracionin (SEM) që nga 1 dhjetori 2022. Këshilltarja Federale Karin Keller-Sutter, Shef i Departamentit Federal të Drejtësisë dhe Policisë (Claudio Martelli nommé directeur suppléant du Secrétariat d’État aux migrations) informoi Këshillin Federal më 2 dhjetor 2022, njfotn gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Deri atëherë zëvendësdrejtori i SEM dhe kreu i Zonës së Menaxhimit të Azilit, Claudio Martelli ka qenë gjithashtu ushtrues detyre i zëvendësdrejtorit që nga 1 tetori 2022. Ai pason Barbara Büschi, e cila doli në pension në fund të shtatorit 2022. Z. Martelli do të vazhdojë të drejtojë domeni i menaxhimit të azilit (Claudio Martelli ist neuer stellvertretender Direktor des Staatssekretariats für Migration)

Z. Martelli iu bashkua SEM-it në vitin 2003. Ai shërbeu në funksione të ndryshme, duke përfshirë ato të zëvendësshefit të seksionit në fushën e kthimit, shefit të seksionit në Divizionin e hyrjeve dhe pranimeve dhe shef i divizionit të hyrjes. Nga viti 2013 deri në vitin 2019, ai drejtoi qendrën pilot SEM në Cyrih, ku u testuan procedurat e reja të përshpejtuara të azilit. I lindur në vitin 1975, z. Martelli studioi shkenca politike në Universitetin e St. Gallenit, me specializim në marrëdhëniet ndërkombëtare. Ai është i martuar me dy fëmijë dhe jeton në Cyrih.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...