15.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Cili gazetar shqiptar refuzoi t’ja jepte dorën Putinit në Gjenevë?..

Vladimir Putin ne Gjenevë, veteme nje meter afert gazetarit shqiptare dhe kolegeve te tij boteror

“Presidentit rus Vladimir Putin dhe ministrin e tij Sergei Lavrov e kisha takuar shume me heret se disa politikaj apo gazetar dhe lidere qe ne opionin shqiptar njihen te dyshmitë dhe servil te Beogradit, por kurre nuk ju kam dhënë doren dhe s’jam fotografuar me ta!..Une e kisha afer presidentin rus Putin vetem 1 meter, me afer se Macron, që e kishte 30 metra ne tavolinë. Une e kisha pa pare, falas me u « slikat » me Putin, por nuk dola!”, ka shkruar gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke percjellur pjese nga intervista e Nefail Maliqit dhene mediave shqiptare i cili flet per “takimin” pare në distance prej vetem nje meter.
Ai ne vazhdim për agzeten zvceraner Le canton27.ch ka thëne se “Hiq me shume se një meter e kisha afer Putinin dhe Lavrov te cilet me kaluan para hundevë ne Gjenevë ne vititin 2009 dhe me 2011. Në ketë vit, pas takimit të presidentes së Zvicres Micheline Calmy-Rey me kreret e Kremlinit, gazetaret boteror kishim rast te pershëndesim dhe merrnim nga nje foto me presidentir rus Putin dhe ministrin Lavrov.
“Me kujtohet si sot, disa gazetare, sidomos te vendeve sllave bene turr kah Putini per tja shtrënguar doren apo per te shkrepur nje foto me te. Disa me pyeten, pse nuk po ofrohesha me e pershëndet apo me e marr nje foto për “kujtim”. Unë ju thash shkurt nuk dua kujtime te tilla, kur keta njerez i kane bere shume keq vendit dhe popullit tim dhe nuk dua tash perlyej dorën. Nuk dua duat mia te pastra te prekin duart te papastra…” ka thne gazetari shqiptare ner Gjenevës.
Gazetaret boteror: Posedojme informacione se lideret shqiptar, bile edhe gazetare nga Prishtina dhe Tirana dhane qindra mijera euro për një foto dhe per t’ja prekur doren Putinit dhe Lavrovit
Me pas ka shtuar se “Nje koleg, gazetar i njohur investigativ qe eshte njohes i mire i zhvillimeve ne ballkan dhe lideret e saj nga Beogradi deri në Prishtine e Tiranë me tha: Un e kam informacione të sakta se kreret e juaj shqiptare ne Prishtin dhe Tirane, madje edhe gazetar kane dhene qindra mijëra eruo për ta takuar, për t’ja shtrënguar doren Putinit dhe Lavrovit dhe per ta marrur nje foto me te. Une ju pergjigja shkurt: Une edhe pas pare shumë, nuk paguaj asken per nje foto apo per tja shtrënguar doren kriminelëve qe vrasin femije e gra me mercenaret e tyre ne Kosove dhe sot ne Ukraine!..”
E thash kete sepse te gjithe gazetaret te fotografoheshin, madje lidere tjere boteror qe dikush permes seksereve kishte paguar shtrenjt per te takuar ministrin apo presidenti rus. Une refuzova, thjesht për ta ruajtur imazhin tim dhe per ta rrespektuar mundin dhe angazhimi tim kombetar per dy decenie ne OKB.
Mediat shqiptare për gazerin e njohur nderkombëtar N.Maliqin kane shkruar se ai ka “takuar personalitet boteror, me shume se nje preasidnet shqiptare..” Ai ka intrervistuar shume krere te shtetit amerikan amerikane, zvicerane apo boterore..thuajse te gjihte presidentet dhe kryeministrat, duke u nisur nga Clinton, Clark, Wolkeri, Hollbruk, Hill..pastaj te gjithe presidentet e Zvicres, te gjithe shefat e OKB-së, njekohesisht te gjithe shefat e BE-së, te NATO-s dhe te Interpol-it, don te thote keto 20 vitete fundit nga aktiviteti i tij profesional si gazetar nderkombetare i vetmi shqiptar ne OKB.
Me zonjen Clinton u shtenguam duart dhe morem foto! Ja si u përgjigjen ne pyetjen e gazetarit shoqiptar ne Gjenevë Clinton dhe Lavrov
Gjate konferences se shtypit me znj.Clinton dhe Lavrov, kur i shtrova pyetje se pari Lavrov per Kosoven i shtrova pyetjen ulur, kur kur i shtrova pyetjen e radhes znj.Clinton u ngrita ne kembe, kur ajo mu e duatrokiti…(per ket ekzistojne viodeon) Pyetjes se kur Rusia do ta njoh Kosoven, ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov (6 Mars 2009 ) duke ju pergjigjur gazetari te Le Canton27.ch ka thënë se “Nuk besoj se ne do ta njohim Kosoven para Serbisë”.
“Rusia dhe Serbia kanë qenë dhe do të mbesin gjithmonë aleate…” ka thënë minsitri rus Lavrov duke shtura se Rusia nuk heq dorë nga kundërshtimi i pavarësisë së Kosovës.
“Serbia dhe Rusia mbështeten në normat e ligjit ndërkombëtar. Ne i mbështesim parimet e parapara me Rezolutën 1244 të Kombeve të Bashkuara”, ka thënë Lavrov duke ju përgjigjur gazetarit shqiptar
Sekretarja e atëhertshme amerikane e Shtetit, Hillary Clinton dhe ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov, në takimin e tyre të parë zyrtar (07.03.2009) në Gjenevë, kishin paraqitur qëndrime të kundërta rreth Kosovës duke ju përgjigjur pyetjes se gazetarit nderkombëar ne Gjenevë Nefail Maliqit, kane shkruar mediat e Tiranes dhe Prishtines në vitin 2009, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Clinton-Lavrov me qëndrime të ndryshme për Kosovën
Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton dhe ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov, në takimin e tyre të parë zyrtar, të premten mbrëma në Gjenevë, kanë paraqitur qëndrime të kundërta rreth Kosovës.
Pas takimit, Clinton ka thënë se ka uruar liderët kosovarë me rastin e njëvjetorit të pavarësisë, ndërsa Lavrov ka përsëritur frazën tashmë të njohur ruse se, pavarësia e Kosovës paraqet “rrezik” për Ballkanin.
Clinton ka thënë se SHBA-të do të vazhdojnë të mbështesin Kosovën, ndërsa Lavrov është shprehur se pavarësia e Kosovës shkel rezolutën valide të Kombeve të Bashkuara 1244 dhe ka shfaqur shpresën se situata në Ballkan mund të stabilizohet.
Gjatë ditës Clinton është takuar edhe me shefin e diplomacisë çeke, Karel Schwarzenberg, vend që aktualisht kryeson me BE-në. Edhe pas këtij takimi Clinton ndër të tjera ka folur për Kosovën, ku ka potencuar se SHBA-të mbështesin misionet e reja të BE-së, siç është ai në Kosovë, ku SHBA-të për herë të parë marrin pjesë në kuadër dhe nën drejtimin e politikës evropiane.

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...