0.5 C
Berne
samedi 10/12/2022

Challandesi: Nuk e kemi ndërmend t’i lusim ata e t’u biem në gjunjë, ne jemi Kosova dhe jemi krenarë

Bernard Challandes sot është paraqitur në konferencë për shtyp, ku ka folur edhe për futbollistët që po zgjedhin të përfaqësojnë shtetet e tjera para Kosovës.

Rasti i fundit ishte ai i Andi Zeqirit, i cili ka pranuar ftesën që t’i bashkohet Zvicrës për Kampionatin Evropian.

Përzgjedhësi i Kosovës ka thënë se nuk është i lumtuar aspak që Zeqiri ka marrë këtë vendim.

“Nuk jam i lumtur aspak që ai është te Zvicra sepse Andi është një lojtar i së ardhmes për ne. Ende asgjë nuk ka përfunduar, por mbetet të shihet. Mirëpo, kemi rastin e Albian Ajetit që zgjodhi Zvicrën, por tani nuk është në listë për Evropian” – tha fillimisht zvicerani.

“Jo vetëm për rastin e Andit, por edhe lojtarët tjerë që janë në të njëjtën pozitë. Ne si federatë dhe unë si trajner duhet t’i tregojmë atyre se i duam, të tregojmë interesin tonë dhe t’i bëjmë ftesa. Për të luajtur për Kosovën, ata duhet të ndjenjë krenari dhe nder. Ne nuk e kemi ndërmend t’i lusim ata dhe t’u biem në gjunjë pasi ne jemi Kosova dhe kemi ekipin tonë me lojtarë shumë të mirë. Nuk jemi skuadra më e mirë në Evropë, por jemi krenar. Edhe lojtarët duhet të ndihen krenar dhe jo pasi të mbesin pa opsion, ta zgjedhim pastaj Kosovën”, ka thënë Challandesi.

Derniers articles

Policia belge arreston për korrupsion nënpresidentja e Parlamentit Europian, grekja Eva Kaili

Bruksel 9 dhjetor  -Eurodeputetja greke Eva Kaili u arrestua sot nga policia belge sr bashku me katër persona të tjerë, si pjesë e një...

‘E kujt është Gazeta Express dhe Televizioni T7?’

Shkruan: Ali Sh. Mehmeti “Muajve të fundit është përfolur se Gazeta Express dhe Televizioni T7 janë shitur dhe se Berat Buzhala nuk do të jetë...

NATO, Stoltenberg paralajmëron për rrezikun e përhapjes së konfliktit

Bruksel, 9 dhjjtor -Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg shprehu shqetësimin se luftimet në Ukrainë mund të dalin jashtë kontrollit dhe të shndërrohen...

Zvicra në Katar, një angazhim brenda dhe jashtë fushës

Që nga viti 1950, Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut festohet më 10 dhjetor. Dhe për shkak se Zvicra është e përkushtuar për...

Bernë, Këshilli Federal prezanton draft raportin për gjendjen aktuale të marrëdhënieve ndërmjet Zvicrës dhe BE

Bernë, 9 dhejtor -Në mbledhjen e 9 dhjetorit, Këshilli Federal shqyrtoi draft-raportin “Gjendja aktuale e marrëdhënieve ndërmjet Zvicrës dhe BE-së”. Në këtë raport (Le...