11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Çekët provokojnë Shaqirin, flamuri i Serbisë me mbishkrimin…

Skuadra franceze Lyon ka zhvilluar ndeshje si mysafire kundër çekëve të Sparta Prague, në të cilën arriti të regjistroj fitore me rezultat të ngushtë 4:3.

Ndeshja e djeshme  ishte e vlefshme për xhiron e tretë të fazës së grupeve të Ligës së Evropës, ku Lyoni dhe Sparta Prague gjenden në Grupin A, së bashku me Rangers e Brondby.

Në fitoren e Lyonit mesfushori kosovar me pasaportë zvicerane Xherdan Shaqiri luajti plot 75’ minuta, por dështoi që të regjistroj gol ose asistim mbi emrin e tij.

Por, përveçse nuk shënoi ose asistoi gol, Shaqiri nuk u prit mirë nga tifozët çek në stadiumin “Generali Ceska Pojistovna Arena”, pasi që këta të fundit shfaqën flamurë me mbishkrime “Kosovo është Serbi”.

Nuk dihet ende nëse do të ketë sanksionime nga shtëpia e futbollit evropian UEFA mbi gjestin e bërë nga tifozët e skuadrës së Sparta Prague.Image

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret po mbyllin syte përballë diskriminimit serbë, bashkë me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...