0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Qeveria gjermane nuk e mohon e as nuk e pohon versionin e « draftit për Asociacionin »

Bernë/ Berlin 21 tetor  -Gjuemrve të autorëve të nje draftit të statutit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe që doli të enjten në publik ne disa media kosvare, gazeta zvicerane ka kontaktuar autooritetet e Qeverise gjerman te cilet nuk deshen te komentojne. Berlini zyrtar versionin e « draftit për Asociacionin »  nuk e mohon e as nuk e pohon.

« Gjermania dhe Franca po japin mbështetjen e tyre të plotë për dialogun e udhëhequr nga BE-ja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të ndihmuar nga EUSR Miroslav Lajcak. Është bindja jonë e fortë se çështjet politike në lidhje me rrugën drejt normalizimit të plotë duhet të trajtohen në një mënyrë më vendimtare dhe të shpejtë, në mënyrë që të mos ketë vend për përshkallëzim në terren.. » (Germany and France are lending their full support to the EU-led dialogue between Kosovo and Serbia, facilitated by EUSR Miroslav Lajcak. It is our strong conviction that political issues regarding the way to full normalization need to to be tackled in a more decisive and speedy way so there is no room for escalation on the ground.) thuhet ne deklaraten nga Berlinit derguar redaksise se gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sipas ketij burimi nga Bundestagu « Në takimet e fundit të nivelit të lartë kjo është nënvizuar dhe propozimet për këtë qëllim janë diskutuar në mënyrë konfidenciale. Këto diskutime po vazhdojnë… »

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...