10 C
Berne
mardi 28/03/2023

Qeveria gjermane nuk e mohon e as nuk e pohon versionin e « draftit për Asociacionin »

Bernë/ Berlin 21 tetor  -Gjuemrve të autorëve të nje draftit të statutit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe që doli të enjten në publik ne disa media kosvare, gazeta zvicerane ka kontaktuar autooritetet e Qeverise gjerman te cilet nuk deshen te komentojne. Berlini zyrtar versionin e « draftit për Asociacionin »  nuk e mohon e as nuk e pohon.

« Gjermania dhe Franca po japin mbështetjen e tyre të plotë për dialogun e udhëhequr nga BE-ja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të ndihmuar nga EUSR Miroslav Lajcak. Është bindja jonë e fortë se çështjet politike në lidhje me rrugën drejt normalizimit të plotë duhet të trajtohen në një mënyrë më vendimtare dhe të shpejtë, në mënyrë që të mos ketë vend për përshkallëzim në terren.. » (Germany and France are lending their full support to the EU-led dialogue between Kosovo and Serbia, facilitated by EUSR Miroslav Lajcak. It is our strong conviction that political issues regarding the way to full normalization need to to be tackled in a more decisive and speedy way so there is no room for escalation on the ground.) thuhet ne deklaraten nga Berlinit derguar redaksise se gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Sipas ketij burimi nga Bundestagu « Në takimet e fundit të nivelit të lartë kjo është nënvizuar dhe propozimet për këtë qëllim janë diskutuar në mënyrë konfidenciale. Këto diskutime po vazhdojnë… »

Derniers articles

Momenti kur ish-nxënësja hyn me kallash në nje kishe-shkolle katolike dhe vret 6 persona, prej tyre tre femije

Tre të rritur e tre fëmijë të moshave 8-9 vjeç u vranë gjatë të shtënave me armë në një shkollë private të krishterë në...

Zgjedhjet parlamentare ne Zvicër. Me 2 prill ne Kantonin e Gjenevës garojne për deputetë edhe 13 kandidatë shqiptarë

Gjenevë, 28 mars (ATV: Nefail Mlaliqi ) -Ne muajin prill te ketij viti ne disa kantone te Zvicrës do mbahen zgjdhjet parlamentet. Sikur ne...

Policia-drejtesia, Poggia dhe Bonfanti: Zero tolerance perballe krimeve në kantonin e Gjenevës!

Këshilltari Shtetëror Mauro Poggia dhe Komandantja e Policisë së Gjenevës Monica Bonfant Gjenevë, 27 mars  (Nefail Maliqi) -Statistikat e policisë tregojnë një rritje prej 15%...

Gjykata federale i merr pasaporten zvicerane nje kosovari, me ket arësye..

Nerne 27 mars -Gjykata Administrative Federale konsideron se një kosovar ka fshehur fakte gjatë natyralizimit të tij të zakonshëm. Mesohet de kosovari u fut në...

Presheva i ankohet ambasadorit amerikan Hill, për politikat antishiptare te Beogradit ne Luginë, si dikur Kosova ne kohen e Miloshevicit!

Preshevë, 27 mars -Deputeti i vetem shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, është takuar sot në Bujanoc me ambasadorin e SBA-ve në Serbi, Christopher...