15.4 C
Berne
dimanche 4/06/2023

Brukseli, Kosova dhe Serbia bien dakord për zgjidhjen e problemit të personave të zhdukur gjatë luftës

Gjenevë, 3 maj -Udhëheqësit e Republikës së Kosovës (kryeministri shqiptar i Kosovës z. Albin Kurti) të Republikës së Serbisë (Presidenti serb Aleksandar Vuçiq) u takuan të martën (2 maj) në Bruksel për të diskutuar planin për normalizimin e marrëdhënieve të mbështetur nga BE-ja. Ata ranë dakord të bashkëpunojnë në zgjidhjen e rasteve të personave të zhdukur, por nuk arritën të zbusin tensionet në veri të Kosovës, raporton gazeta zvicerane-shqiptare Le Canton27.ch.

Në shkurt, Kosova dhe Serbia ranë dakord të zbatojnë një marrëveshje të mbështetur nga Perëndimi, e ndjekur nga marrëveshja për një aneks zbatimi në mars në Ohër, por që atëherë është bërë pak përparim.

Të dy palët u zotuan të martën të punojnë së bashku për të gjetur vendet e varrimit të kohës së luftës në Kosovë për të identifikuar eshtrat e atyre që u zhdukën gjatë konfliktit të viteve 1998-99.

Gati 24 vjet pas përfundimit të luftës, 1,621 nga 6,065 personat e zhdukur, kryesisht shqiptarë të Kosovës, ende nuk janë gjetur, tha Borrell.

Zhdukjet e 6,057 personave – në lidhje me konfliktin që shpërtheu në Kosovë në 1998 dhe 1999 dhe pasojat e tij – janë deklaruar në KNKK. Ndërsa procesi i gjurmimit ka dhënë rezultate dhe ka lehtësuar vuajtjet e familjeve të 4407 personave, ai ka sjellë ngushëllim të pakët për familjet e rreth 1650 personave të zhdukur që vazhdojnë të jetojnë në ankth, citon gazeta zvicerane-shqiptare Le Canton27.ch.

Ndërsa varrezat masive janë zbuluar kohët e fundit, Kosova akuzon Serbinë se nuk po përballet me krimet e saj dhe se refuzon të bashkëpunojë për kthimin e të zhdukurve. Shoqëria civile i ka bërë vazhdimisht thirrje të dyja palëve që të mos politizojnë çështjen, por çështja e të pagjeturve mbetet një nga më të mprehtat mes dy vendeve.

Në një deklaratë, z. Borrell tha se z. Kurti dhe z. Vuçiq riafirmuan rëndësinë e zgjidhjes së këtyre rasteve të personave të zhdukur « për t’i dhënë fund vuajtjeve të të dashurve të tyre dhe për të promovuar pajtimin dhe një paqe të qëndrueshme ».

Z. Kurti më pas tha se marrëveshja lejoi që bisedimet të nisin në një « notë shumë pozitive ».

Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX) më herët ka thënë se është e vështirë të gjenden trupat e të zhdukurve, pasi shumë prej tyre janë varrosur në varre të vogla të pashënuara me qëllim që të vështirësohet kërkimi dhe të fshihen. provat.

Kosova shpalli pavarësinë e saj në vitin 2008, disa vite pas luftës së viteve 1998-1999, e cila vuri përballë ushtrinë jugosllave kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe çoi në tërheqjen e trupave jugosllave nga territori i Kosovës.

Një nga kërkesat e Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve është krijimi i Asociacionit të Komunave Serbe, i cili do t’u ofronte serbëve autonomi në territorin e Kosovës.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti që atëherë ka refuzuar të themelojë Asociacionin, në vend të kësaj ka vendosur kushtet e tij për krijimin e saj.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe z. Kurti diskutuan të martën për draftin e parë të përgatitur nga BE-ja për krijimin e një modeli të mundshëm për një asociim të tillë, por nuk u pajtuan për kornizën që do të miratohet, kusht i vendosur nga serbët për të marrë pjesë në institucionet e Kosovës.

Pikëpamjet e tyre ishin « shumë larg për natyrën e Asociacionit », tha Borrell pas takimit, duke shtuar se palët kishin rënë dakord të hynin në negociata « në të ardhmen e afërt ».

Në Bruksel, z. Kurti tha se Kosova është e “interesuar për të gjetur një zgjidhje”, por se projekti i paraqitur nuk është në përputhje me kushtetutën e Kosovës dhe nuk mund të pranohet.

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...