3.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

BE: S’ka sivjet liberalizim te vizave. Gjendet ne dore te Francës dhe PE!

Bruksel/BE, 29 tetor -Ministrja e Punëve te Jashtme  te Kosovës znj. Meliza Haradinaj-Stublla ka kërkuar sot nga  BE-së liberalizimin e vizave për Kosovën. Kjo eshte kerkesa ndoshta e 100 e qeverise se Kosoves keto dhjete vitet e fundit por qyetetaret e Kosovës sot gjenden te izoluar, madje dhe te blinduar, një nga izolimi i për shkak Covidit-19 dhe mos liberalizimin e vizave, ku qyetaret jane viktime i qeverisje se dobet dhe te pafte per realizuar dhe plotesuar rekomandimet e BE dhe komunitetit nderkombëtarë

Laura Bérard (@LauBerard) | Twitter

Zyrtare te BE-së sot ju jane përgjigjur Ministres kosovare Haradinaj-Stublla, sipas të cileve, shefja e diplomacise kosovare liberalizimin e vizave duhet ta kerkoje tek Paralmenti Evropian e jo tek ne ne BE. Do shtuar se bllokade libralizmit te vizave per Kosovne po ben Franca e Macronit?!

« Komisioni konfirmoi në korrik 2018 se Kosova përmbush të gjitha kriteret e përcaktuara në udhërrëfyesin për liberalizimin e vizave.  Ky vendim qëndron ende (« La Commission a confirmé en juillet 2018 que le Kosovo remplissait tous les critères fixés dans la feuille de route sur la libéralisation du régime des visas. Notre évaluation est toujours valable.« ) ka thënë sot për gazeten zvicerane « Le Canton27.ch » zyrtarja e BE-së nga Brukseli znj. Laura Berard

Sipas saj, pas votimit në Parlamentin Evropian, tani u takon Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian të ecin përpara. Ne i inkurajojmë ata të vazhdojnë me heqjen e kërkesës për vizë për Kosovën.

Nje zyrtar tjeter nga BE ka dekalruar se PE eshte e gashgtme te voltoj, por si duket po pret nga Kosova të plotesoje rekomandimet pa te cilat kushte e dine mire edhe qeveria e Kosovës se nuk ka liberalizim te vizave! qe nenkupton luften kunder krimit te organizuar, flakjen e korrupcionit dhe ndaljen e eksodit.. »

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...