0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Bruksel, IFJ: Politikanët serbë të përmbahen nga çdo formë e dhunës ndaj gazetarëve

Bernë, 6 dhejtor -Sekretari i Përgjithshëm i Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve (IFJ), Antoni Belanger, kur u pyet në lidhje me sulmet e deputetëve dhe poltikajve serbe ndaj gazetarëve, tha se « sulme të tilla ndaj gazetarëve janë të turpshme, njofton gazeta zvicerane në gjuhën shqipe « Le Canton27.ch »

« Këto sulme nga politikanë ndaj mediave të pavarura dhe gazetarëve në Serbi janë të turpshme dhe tregojnë se si liria e medias mund të keqtrajtohet kur gazetarët përpiqen të transmetojnë të vërtetën dhe ta dokumentojnë atë. Ne u bëjmë thirrje politikanëve serbë të përmbahen nga çdo formë e dhunës ndaj gazetarëve dhe të respektojnë nenin 19 të deklaratës për të drejtat e njeriut, ”tha Belanger.

Ndyrshe, kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabić, vlerësoi se deputetët, të cilët fyen gazetarët në Parlamentin Serb, ishin të gabuar dhe shtoi se Presidenti i Progresive, Aleksandar Vučić, kërkoi falje të enjten në emër të partisë.

Duhet të kujtojmë se ditët e mëparshme mund të dëgjohej nga bankat parlamentare se TV N1 dhe TV Nova S janë « ndërtim anti-shtet », « media anti-serbe », « mercenar i huaj, tradhtar i brendshëm », se « ka ngadalë parti të paregjistruara politike » dhe se sjellja e tyre është absolutisht anti-shtet ».

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...