15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Bruksel, IFJ: Politikanët serbë të përmbahen nga çdo formë e dhunës ndaj gazetarëve

Bernë, 6 dhejtor -Sekretari i Përgjithshëm i Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve (IFJ), Antoni Belanger, kur u pyet në lidhje me sulmet e deputetëve dhe poltikajve serbe ndaj gazetarëve, tha se « sulme të tilla ndaj gazetarëve janë të turpshme, njofton gazeta zvicerane në gjuhën shqipe « Le Canton27.ch »

« Këto sulme nga politikanë ndaj mediave të pavarura dhe gazetarëve në Serbi janë të turpshme dhe tregojnë se si liria e medias mund të keqtrajtohet kur gazetarët përpiqen të transmetojnë të vërtetën dhe ta dokumentojnë atë. Ne u bëjmë thirrje politikanëve serbë të përmbahen nga çdo formë e dhunës ndaj gazetarëve dhe të respektojnë nenin 19 të deklaratës për të drejtat e njeriut, ”tha Belanger.

Ndyrshe, kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabić, vlerësoi se deputetët, të cilët fyen gazetarët në Parlamentin Serb, ishin të gabuar dhe shtoi se Presidenti i Progresive, Aleksandar Vučić, kërkoi falje të enjten në emër të partisë.

Duhet të kujtojmë se ditët e mëparshme mund të dëgjohej nga bankat parlamentare se TV N1 dhe TV Nova S janë « ndërtim anti-shtet », « media anti-serbe », « mercenar i huaj, tradhtar i brendshëm », se « ka ngadalë parti të paregjistruara politike » dhe se sjellja e tyre është absolutisht anti-shtet ».

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...