3 C
Berne
mardi 21/03/2023

Boksieri nga Terrnoci i Lugines se Presheves Shefat Isufi merr titullin “Kampion Bote” në Boks!

Berne, 16 prill -Që nga fillimi i karrierës e deri më sot, ai ka mbi 30 fitore dhe vazhdon fuqishëm duke dhënë më të mirën nga vetja në arenat ndërkombëtare të boksit, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Qytetari i Serbise zbardhi fytyren e Kosovës dhe Shqiperise! Pas fitores, valuan flamujt kueqzi ne rind dhe sallene  bkosit ne mesin e qindra simpatizanteve shqiptare, gjermaë dhe te tjere.. 

Ndersa sot ai u ngrit edhe me lart. Shefat Isufi nga Terrnoci i Bujanocit boksieri i cili mbanë titujt WBC, IBF, WBA Europa, WBO InterContinental, si dhe njëherë, sfidues i Titullit Botëror në versionin WBO sot ne Gjermani fitoi titullin më të rëndësishëm të Kampionit të Botës kundër Grigor Saruhanian, njofton gazeta Le Canton27.ch duke shtuar se Shefati beri krenar jo vetem Terrnocin dhe Luginen pot edhe Kosoven  mbare shqiptarine bashke me diasporen

Ngjarja kryesore e natës ishte lufta e kampionatit botëror të peshave të rënda WBF. Në këtë përballje morën pjesë dy boksierë me përvojë: Shefat Isufi (33-4-2) dhe Grigor Saruhanian (16-5-1).

Jashtë Gjermanisë, Shefat Isufi njihet më së shumti nga lufta e tij kundër Billy Joe Saunders në vitin 2019. Në atë kohë, Isufi po boksonte për kampionatin botëror të lirë të peshave të mesme WBO. Isufi me bazë në Mynih humbi në pikë nga boksieri i klasit botëror dhe ish-konkurrenti olimpik Saunders.

Që atëherë, sipas gaztes zvicerane Le Canton27.ch Isufi ka qenë relativisht aktiv pavarësisht krizës së koronës dhe ka rikthyer momentin në krah të tij me 6 fitore ndaj kundërshtarëve të ndërtimit. Ai tani është në boks në peshën e lehtë dhe tani dëshiron të rekomandojë veten për detyra më të larta me luftën për titullin WBF.

Ngjarja kryesore: Shefat Isufi mposht me pikë Grigor Saruhanian

Kundërshtari i tij Grigor Saruhanian është më pak i njohur në Gjermani. I lindur në Armeni, ai tani jeton në Sofje, Bullgari. Rekordi i Saruhanian me tatuazhe të plota tregon gjithashtu një humbje ndaj një britaniku të njohur: në vitin 2010 ai humbi para kohe nga George Groves.

Lufta filloi me një përkëdhelje të kujdesshme të të dy lojtarëve. Isufi, i mbështetur me zë të lartë nga fansat e tij të shumtë, doli në qendër të skenës që në fillim të përleshjes. Saruhanian ishte i fortë në mbrojtje me një pjesë të sipërme të trupit fleksibël dhe ndryshime të shpeshta drejtimi.

Mesa duket të dy luftëtarët kishin frikë se mos kundërshtoheshin nga kundërshtari. Fatkeqësisht, Isufi, i cili boksonte në mënyrë fleksibël në majë të gishtave, shpesh ishte shumë hezitues dhe ndonjëherë i mungonte vendosmëria. Pas shtirjeve të mira ose duarve të suksesshme beqare, ai rrallë e ndiqte. E njëjta gjë ishte edhe për Saruhanian. Sa herë që merrte iniciativën me disa goditje ose grepa, zakonisht dukej mirë. Fatkeqësisht, kjo ndodhte shumë rrallë.

Disa emocione u ngritën në raundin e 4-të. Një përplasje e paqëllimshme hapi një prerje në syrin e djathtë të të dy luftëtarëve. Pati edhe disa shkëmbime të hapura goditjesh në raund. Megjithatë, në xhirot në vijim gjërat u qetësuan sërish.

Megjithatë, në fund të fundit, Isufi ishte « gjenerali i unazës » më i mirë. Ai zuri skenën qendrore gjatë gjithë betejës, duke përdorur avantazhet e madhësisë së tij dhe duke e çuar Saruhanian përpara tij. Isufi ishte gjithashtu më i saktë dhe kishte një shkallë më të lartë të goditjes pavarësisht një norme më të ulët goditjeje. Saruhanian ndonjëherë dukej shumë i vrullshëm dhe rrallë mund të arrinte goditje të pastra. Përveç kësaj, ai duhet të përballojë akuzën se ai shumë rrallë shkonte vetë në ofensivë dhe shumë shpesh priste mundësi kundërsulmesh.

Në fund, lufta kaloi pa asnjë goditje ose goditje të rëndësishme dhe duhej të zgjidhej në kartat e rezultateve. Vendimi i gjyqtarëve ishte unanim dhe përkoi me rrjedhën e përleshjes. Për kënaqësinë e tifozëve të heroit vendas, të 3 gjyqtarët i dhanë ndeshjes 117-111 për Isufin.

Derniers articles

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...

Këshilli Federal miraton raportin për ushtrimin e të drejtës së votës nga jashtë

Bernë, 17 mars –Gjatë mbledhjes së 17 marsit 2023, Këshilli Federal miratoi një raport për ushtrimin e të drejtës së votës nga zviceranët jashtë...