16.9 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Boksieri nga Terrnoci i Lugines se Presheves Shefat Isufi merr titullin “Kampion Bote” në Boks!

Berne, 16 prill -Që nga fillimi i karrierës e deri më sot, ai ka mbi 30 fitore dhe vazhdon fuqishëm duke dhënë më të mirën nga vetja në arenat ndërkombëtare të boksit, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Qytetari i Serbise zbardhi fytyren e Kosovës dhe Shqiperise! Pas fitores, valuan flamujt kueqzi ne rind dhe sallene  bkosit ne mesin e qindra simpatizanteve shqiptare, gjermaë dhe te tjere.. 

Ndersa sot ai u ngrit edhe me lart. Shefat Isufi nga Terrnoci i Bujanocit boksieri i cili mbanë titujt WBC, IBF, WBA Europa, WBO InterContinental, si dhe njëherë, sfidues i Titullit Botëror në versionin WBO sot ne Gjermani fitoi titullin më të rëndësishëm të Kampionit të Botës kundër Grigor Saruhanian, njofton gazeta Le Canton27.ch duke shtuar se Shefati beri krenar jo vetem Terrnocin dhe Luginen pot edhe Kosoven  mbare shqiptarine bashke me diasporen

Ngjarja kryesore e natës ishte lufta e kampionatit botëror të peshave të rënda WBF. Në këtë përballje morën pjesë dy boksierë me përvojë: Shefat Isufi (33-4-2) dhe Grigor Saruhanian (16-5-1).

Jashtë Gjermanisë, Shefat Isufi njihet më së shumti nga lufta e tij kundër Billy Joe Saunders në vitin 2019. Në atë kohë, Isufi po boksonte për kampionatin botëror të lirë të peshave të mesme WBO. Isufi me bazë në Mynih humbi në pikë nga boksieri i klasit botëror dhe ish-konkurrenti olimpik Saunders.

Që atëherë, sipas gaztes zvicerane Le Canton27.ch Isufi ka qenë relativisht aktiv pavarësisht krizës së koronës dhe ka rikthyer momentin në krah të tij me 6 fitore ndaj kundërshtarëve të ndërtimit. Ai tani është në boks në peshën e lehtë dhe tani dëshiron të rekomandojë veten për detyra më të larta me luftën për titullin WBF.

Ngjarja kryesore: Shefat Isufi mposht me pikë Grigor Saruhanian

Kundërshtari i tij Grigor Saruhanian është më pak i njohur në Gjermani. I lindur në Armeni, ai tani jeton në Sofje, Bullgari. Rekordi i Saruhanian me tatuazhe të plota tregon gjithashtu një humbje ndaj një britaniku të njohur: në vitin 2010 ai humbi para kohe nga George Groves.

Lufta filloi me një përkëdhelje të kujdesshme të të dy lojtarëve. Isufi, i mbështetur me zë të lartë nga fansat e tij të shumtë, doli në qendër të skenës që në fillim të përleshjes. Saruhanian ishte i fortë në mbrojtje me një pjesë të sipërme të trupit fleksibël dhe ndryshime të shpeshta drejtimi.

Mesa duket të dy luftëtarët kishin frikë se mos kundërshtoheshin nga kundërshtari. Fatkeqësisht, Isufi, i cili boksonte në mënyrë fleksibël në majë të gishtave, shpesh ishte shumë hezitues dhe ndonjëherë i mungonte vendosmëria. Pas shtirjeve të mira ose duarve të suksesshme beqare, ai rrallë e ndiqte. E njëjta gjë ishte edhe për Saruhanian. Sa herë që merrte iniciativën me disa goditje ose grepa, zakonisht dukej mirë. Fatkeqësisht, kjo ndodhte shumë rrallë.

Disa emocione u ngritën në raundin e 4-të. Një përplasje e paqëllimshme hapi një prerje në syrin e djathtë të të dy luftëtarëve. Pati edhe disa shkëmbime të hapura goditjesh në raund. Megjithatë, në xhirot në vijim gjërat u qetësuan sërish.

Megjithatë, në fund të fundit, Isufi ishte “gjenerali i unazës” më i mirë. Ai zuri skenën qendrore gjatë gjithë betejës, duke përdorur avantazhet e madhësisë së tij dhe duke e çuar Saruhanian përpara tij. Isufi ishte gjithashtu më i saktë dhe kishte një shkallë më të lartë të goditjes pavarësisht një norme më të ulët goditjeje. Saruhanian ndonjëherë dukej shumë i vrullshëm dhe rrallë mund të arrinte goditje të pastra. Përveç kësaj, ai duhet të përballojë akuzën se ai shumë rrallë shkonte vetë në ofensivë dhe shumë shpesh priste mundësi kundërsulmesh.

Në fund, lufta kaloi pa asnjë goditje ose goditje të rëndësishme dhe duhej të zgjidhej në kartat e rezultateve. Vendimi i gjyqtarëve ishte unanim dhe përkoi me rrjedhën e përleshjes. Për kënaqësinë e tifozëve të heroit vendas, të 3 gjyqtarët i dhanë ndeshjes 117-111 për Isufin.

Derniers articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...