0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Blick.ch: Schweizer (†28) stürzt in Albanien von Hotel-Balkon in den Tod

Ein Schweizer ist am Freitag in der albanischen Hauptstadt Tirana ums Leben gekommen. Laut einem Medienbericht stürzte er vom Balkon eines Hotels.

Das Eidgenössische Departement für auswärtige Angelegenheiten (EDA) bestätigte am Samstag gegenüber der Nachrichtenagentur Keystone-SDA den Tod des Mannes. Zuvor hatte das schweizerisch-albanische Medienportalcanton27.ch darüber berichtet.

Das EDA habe Kenntnis vom Tod eines Schweizer Staatsangehörigen in der albanischen Hauptstadt, die Schweizer Vertretung stehe in Kontakt mit den lokalen Behörden, schrieb das Departement weiter. Aus Gründen des Datenschutzes und der Privatsphäre machte das EDA keine weiteren Angaben.

Opfer war Lehrer

Gemäss canton27.ch handelt es sich bei dem Opfer um einen 28-jährigen Lehrer einer Genfer Schule. Er soll vom Balkon eines Hotels im fünften Stock gestürzt sein, weil das Geländer in schlechtem Zustand gewesen sein soll. Er starb demnach kurz darauf im Spital. Eine Untersuchung sei eingeleitet worden.

Nach einer Zählung von canton27.ch ist es bereits der zehnte Tourist, der in diesem Jahr in Albanien aufgrund der Unsicherheit und der schlechten Infrastruktur an den Stränden und in den Hotels ums Leben gekommen ist. (SDA/bra)

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...