24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Blatter (FIFA) dhe Platini (UEFA) në gjykatë, ne bankën e zezë për mashtrim

Bernë, 2 nentor  -Ish-presidenti i FIFA-s dhe ish-shefi i UEFA-s do të gjykohet nga Gjykata Penale Zvicerane për një pagesë të paligjshme prej 2 milionë eurosh, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch nga selia e UEFA-S

Më shumë se tetë vjet pas përfundimit të veprimtarisë së tij këshilluese, Michel Platini pohoi një pretendim prej dy milionë frangash. Kjo shumë i është paguar me ndihmën e Sepp Blatter në fillim të vitit 2011.

Sepp Blatter dhe Michel Platini janë paditur në Zvicër për disa vepra, duke përfshirë “mashtrimin”, në rastin e pagesës së dyshimtë që i ka vendosur që nga viti 2015, të dëbuar nga futbolli botëror, njoftoi të martën prokuroria. Tani i takon Gjykatës Penale Federale të Bellinzonës që të vërtetojë këtë aktakuzë dhe të vendosë për mbajtjen e një gjyqi ndaj dy ish-drejtuesve, të proceduar gjithashtu për « menaxhimi të padrejtë », « shkelje besimi » dhe « falsifikim letrash me vlerë ».

KPM-ja tregon se ka mbledhur prova të cilat kanë përforcuar dyshimin se kjo pagesë është bërë pa meritë. Sepp Blatter dhe Michel Platini pohojnë nga ana e tyre se pagesa e dy milionëve nga FIFA për francezët ishte bazuar në një kontratë gojore që rregullonte punën e tij si konsulent për organizatën midis viteve 1998 dhe 2002. FIFA fillimisht nuk ishte në gjendje të paguante shumën e plotë, prandaj pagesa do të vonohej.

 

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...