14.6 C
Berne
samedi 22/06/2024

Biznesmenët i bashkohen fondacionit të ish-presidentit te Kosovës z.Behgjet Pacollit për të ndihmuar familjet e prekura nga vërshimet

Bernë/ Prishtinë, 21 janar -Keto 48 oret e fundit ne shume komunat te Kosoves te reshurat me ere te forte hsi dhe bore kane sjaktuar verishme te medha. Ne disa rajone lumenjt kane dalur nga shtarti, te cilat përmbytjet pa viktima, por kane shkaktuar dëme te medha ne keto dit ftofti te dimrit te vonuar. Ndihma e pare Kosoves ju eshte ofruar nga Shqiperia, ku qindra ushtare, me dhejtra kamion te mbushur me batanije, gjera ushqimore jane nisur ne drejtim te Prishtinës. Edhe mergimtaret nga Zvicra kane shprehur gatishmerine t’i ndihmoijne te prekurit nga keto vcershime,  njofton gazeat zvicerane në shqip Le Canton27.ch shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Biznesmenët i bashkohen fondacionit të ish-presidentit te Kosovës z.Behgjet Pacollit për të ndihmuar familjet e prekura nga vërshimet

Ish-presidneit i Kosovës dhe Lideri i AKR-së, Behgjet Pacolli, ka njoftuar për hapjen e një fondacioni pas vërshimeve që ndodhën ditëve të fundit në disa komuna të Kosovës.

Ende pa u bërë 24 orë nga thirrja e Pacollit për të kontribuar në këtë fondacion, tashmë shumë afaristë e biznesmen, por edhe qytetarë i janë bashkuar kësaj thirrje duke kontribuar me mjete financiare.

Kësaj thirrje i janë bashkuar tashmë edhe Lazim Destani me familjen e tij dhe Rezmi Ejupi, të cilët i janë përgjigjur pozitivisht ftesës që kanë marrë nga Pacolli.

Fondacioni ka për qëllim të ndihmojë familjet e prekura nga vërshrshimet të cilat kanë shkaktuar shumë dëme materiale në disa komuna të vendit.

Pas angazhimeve për largimin e ujërave nga zonat më të goditura prej përmbytjeve, autoritetet komunale kanë krijuar Komisione ad-hoc për evidentimin dhe vlerësimin e dëmeve. Në Komunën e Skenderajt dhe në atë të Mitrovicës, përllogaritjet fillestare flasin për të paktën dhjetëra miliona euro dëme. E vlerësimi i saktë, në nivel të këtyre komunave, pritet të përcaktohet më së voni deri të dielën

Derniers articles