1.5 C
Berne
mardi 23/04/2024

Binjaket zvicerane, ja pse e zgjodhën Shqipërinë për pushime verore… (Në foto: Sofia dhe Katia në plazhin e Ksamilit)

Nje foto kujtim nga Shqiperia, nje akrobacion interesant e binjakeve zvicerane ne plazhin e bregdetit shqiptare ne Ksamil te Sarandes..

Zvceranet Katia dhe Sofie Hartmann jane binjake te cilat ne Gjenevë njihen studente te shkelqyeshme te Universitet (UNI MAIL)  ne Bachelor ne dretjimin Communication event management.

Pas kthimit dhe para pushimeve ne Sarande binjaket zvicerane (Sofia dhe Katia) kane folur për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch për bregdetin shqiptar, cka perjeruan, si e kishin paramenduar e si ju doli Shqiperia.

Binjaket zvicerane nga Saranda gazetarit te Le Canton27.ch: Më të sigurta ndihemi në Shqiperi se sa në France, Greqi… apo ndonje vend tjeter te BE-se!

Aucune description disponible.“Para se t’ju tregoj gjithçka në detaje, duhet të them se vërtet kthehem me një imazh të bukur të këtij vendi! Padyshim që ekziston mungesa e infrastrukturës (rrugët, menaxhimi i mbeturinave …) por bukuriter natyrore plazha, uji i detit me ngjyra mahnitese bluwin qe ja kishte fale Zoti bashke me ngrohtësine dhe mikëpritjen e vendasve ndaj turistëve vertete ia vlene për ta bërë këtë udhëtim rrugor drejt Shqipërisë..” thone fllimisht binjaket zvicerane, dujke shtuar se edhe sivjet e kane dnermend te shkojne ne bregdetin shqiptar

“T’ju themi te verteten fillimisht kur arritem, ne ne Shqiperi, në Sarande nuk kishim aq frike por kishim nje qik panik, ndoshta normale per njeriun kur shkon per here te pare ne nje vend te panjohur. Ne fakt per ne nuk ishte edhe aq e  panjohur Shqiperia  qe kishim informacione te bollshme nga mediat por edhe nga shume thashetheme. Por, ne vendosem t’ju besojme miqve , kolegeve tane shqiptare nga Kosova e Sqhipereia qe kemi ne Gjenevë, prandja edhe vendosem te kalojme pushimet verore ne Shqiperi, cka ashtu edhe na doli. U bindem si për plazhet ashut edhe per sjelljet e mira te njerezve. Po ashtu edhe ushqimi ishte shume i mire, i shijshem dhe i lire. Kemi shijuar gati gjitha specialitetet shqiptare flija, sarme, pite. Kemi kaluar dhjete dite shume mire ne Ksamil te Sarandes. Kemi vizituar Syrin e kaltert, pastaj Krujen e Skenderbeut, Vloren e Ismajl Qemajlit , Gjirokastren e Kadarese dhe vende te tjera te mrekulleshme..” thotë Katia Hartmann binjakja “më e madhe ” për 5 sekonda nga motra e saj.

Sivjet serish kemi ndare tete dite per pushime ne Sarande! Kjo hera e trete me radhe qe kalojne oushimet ne bregdetin shqiptare, thote per gazeten zvicerane Le Canton27.ch zo jusha Katia Hartmanne.

Ne vazhdim binjakja tjeter Sofie Hartmann thote se “Për të mos fshehur asgjë, kur arritem me veture, kisha frikë se e kisha idealizuar këtë udhëtim rrugor në Shqipëri dhe thjesht të zhgënjehesha. Kisha dëgjuar shumë thashetheme për Shqipërinë por kur shkuam atje, e kuptuam se ajo ishte propagande nga njerez qe nuk e njohin apo kurre skane qene ne kete vend te shqipojnave..T’ju them te drejten me te sigurta u ndiem ne Shqiperi se sa ne France, Greqi… apo ndonje vend tjeter te BE-se!..Ne Ksamil te Sarandes dilnim naten bile pa prinderit vetem ne vajzat perreth plazhit ne resataurane, bare..kush nuk na bente zë apo te na provokonte perkundrazi silleshin mire na ndihmonin per te kerkuar ndonje rruge apo lokal. Tju them te drejten ne kemi pervoja te hidhura ne vendet tjera evropiane ku kemi qene ne vizita apo pushime.”

“Ishte hera e pare qe vizituam Shqiperine me prinderit tane dhe vellaun, dhe besojme se tash e tutje nuk do te mbet vizite e apre. Jemi mahniur me peisazhin dhe bukurite natyrore, plazhin, detin ne vecanit për sjelljet dhe sigurine ne Sarande. Unë kthehem nga ky udhëtim në Ballkan i befasuar këndshëm nga bukuria e Shqipërisë, ky vend që po zgjon interesim te madh dhe diote e sa vie po pushtohet nga turistet jo vetem nga ballkani por edhe nga mbare bota.” thane ne fund per gazeten zviceraner ne shqip Le Canton27.ch binjaket zvicerane, Katia dhe Sofie Hartmann, studente.

Derniers articles

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati dhe poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa, janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të...

Çipa rreth Investigimi i RAI3: Një detaj është implikimi i sekretarit të përgjithshëm të Kryeministrisë. Duhet sqaruar nëse ai ka…

Duke komentuar materialin e transmetuar nga emisioni investigativ më i rëndësishëm italian, “Report”, Aleksandër Çipa, drejtor i News 24 i ftuar në “Open”, tha...

Ne Festivalin e 24-të të filmit ne Gjermani qe fillon neser, në mesin e 100 filmave nga mbare bota, aty edhe filmat nga Kosova...

Bernë, 23 prill -Çdo vit, goEast e transformon kryeqytetin e shtetit Hessian Wiesbaden në një nga vendet më të rëndësishme ndërkombëtare për kinemanë nga...

Serbi (43) para gjykatës zvicerane në Lucern. Akuzohet se goditi me thikë dhe deshi t’ia jep flakën ish-gruas së tij

Nje serb Bojka T. (43) mësohet se ka tentuar të vrasë ish-bashkëshorten duke ndezur një sprej dhe duke e drejtuar spërkatjen drejt saj. Mësohet...

Flamuri i Zvicrës, Kosovës dhe Shqiperisë, në listën e terroristëve, si vende që po e luftjonë ISIS-in

Bernë, 22 prill -Nje adoleshent 15-vjeçar që plagosi rëndë një hebre ortodoks më 2 mars në Cyrih te Zvcrës u radikalizuar në Tunizi dhe...