0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Binjaket zvicerane, ja pse e zgjodhën Shqipërinë për pushime verore… (Në foto: Sofia dhe Katia në plazhin e Ksamilit)

Nje foto kujtim nga Shqiperia, nje akrobacion interesant e binjakeve zvicerane ne plazhin e bregdetit shqiptare ne Ksamil te Sarandes..

Zvceranet Katia dhe Sofie Hartmann jane binjake te cilat ne Gjenevë njihen studente te shkelqyeshme te Universitet (UNI MAIL)  ne Bachelor ne dretjimin Communication event management.

Pas kthimit dhe para pushimeve ne Sarande binjaket zvicerane (Sofia dhe Katia) kane folur për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch për bregdetin shqiptar, cka perjeruan, si e kishin paramenduar e si ju doli Shqiperia.

Binjaket zvicerane nga Saranda gazetarit te Le Canton27.ch: Më të sigurta ndihemi në Shqiperi se sa në France, Greqi… apo ndonje vend tjeter te BE-se!

Aucune description disponible.“Para se t’ju tregoj gjithçka në detaje, duhet të them se vërtet kthehem me një imazh të bukur të këtij vendi! Padyshim që ekziston mungesa e infrastrukturës (rrugët, menaxhimi i mbeturinave …) por bukuriter natyrore plazha, uji i detit me ngjyra mahnitese bluwin qe ja kishte fale Zoti bashke me ngrohtësine dhe mikëpritjen e vendasve ndaj turistëve vertete ia vlene për ta bërë këtë udhëtim rrugor drejt Shqipërisë..” thone fllimisht binjaket zvicerane, dujke shtuar se edhe sivjet e kane dnermend te shkojne ne bregdetin shqiptar

“T’ju themi te verteten fillimisht kur arritem, ne ne Shqiperi, në Sarande nuk kishim aq frike por kishim nje qik panik, ndoshta normale per njeriun kur shkon per here te pare ne nje vend te panjohur. Ne fakt per ne nuk ishte edhe aq e  panjohur Shqiperia  qe kishim informacione te bollshme nga mediat por edhe nga shume thashetheme. Por, ne vendosem t’ju besojme miqve , kolegeve tane shqiptare nga Kosova e Sqhipereia qe kemi ne Gjenevë, prandja edhe vendosem te kalojme pushimet verore ne Shqiperi, cka ashtu edhe na doli. U bindem si për plazhet ashut edhe per sjelljet e mira te njerezve. Po ashtu edhe ushqimi ishte shume i mire, i shijshem dhe i lire. Kemi shijuar gati gjitha specialitetet shqiptare flija, sarme, pite. Kemi kaluar dhjete dite shume mire ne Ksamil te Sarandes. Kemi vizituar Syrin e kaltert, pastaj Krujen e Skenderbeut, Vloren e Ismajl Qemajlit , Gjirokastren e Kadarese dhe vende te tjera te mrekulleshme..” thotë Katia Hartmann binjakja “më e madhe ” për 5 sekonda nga motra e saj.

Sivjet serish kemi ndare tete dite per pushime ne Sarande! Kjo hera e trete me radhe qe kalojne oushimet ne bregdetin shqiptare, thote per gazeten zvicerane Le Canton27.ch zo jusha Katia Hartmanne.

Ne vazhdim binjakja tjeter Sofie Hartmann thote se “Për të mos fshehur asgjë, kur arritem me veture, kisha frikë se e kisha idealizuar këtë udhëtim rrugor në Shqipëri dhe thjesht të zhgënjehesha. Kisha dëgjuar shumë thashetheme për Shqipërinë por kur shkuam atje, e kuptuam se ajo ishte propagande nga njerez qe nuk e njohin apo kurre skane qene ne kete vend te shqipojnave..T’ju them te drejten me te sigurta u ndiem ne Shqiperi se sa ne France, Greqi… apo ndonje vend tjeter te BE-se!..Ne Ksamil te Sarandes dilnim naten bile pa prinderit vetem ne vajzat perreth plazhit ne resataurane, bare..kush nuk na bente zë apo te na provokonte perkundrazi silleshin mire na ndihmonin per te kerkuar ndonje rruge apo lokal. Tju them te drejten ne kemi pervoja te hidhura ne vendet tjera evropiane ku kemi qene ne vizita apo pushime.”

“Ishte hera e pare qe vizituam Shqiperine me prinderit tane dhe vellaun, dhe besojme se tash e tutje nuk do te mbet vizite e apre. Jemi mahniur me peisazhin dhe bukurite natyrore, plazhin, detin ne vecanit për sjelljet dhe sigurine ne Sarande. Unë kthehem nga ky udhëtim në Ballkan i befasuar këndshëm nga bukuria e Shqipërisë, ky vend që po zgjon interesim te madh dhe diote e sa vie po pushtohet nga turistet jo vetem nga ballkani por edhe nga mbare bota.” thane ne fund per gazeten zviceraner ne shqip Le Canton27.ch binjaket zvicerane, Katia dhe Sofie Hartmann, studente.

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...