15.6 C
Berne
mardi 6/06/2023

Presidenti zviceran ne Davos, ne fjalën e tij hapëse te WEF, dënoi ofensivën ruse, një « sulm brutal » ndaj ligjit ndërkombëtar

Davos, 17 janar -Alain Berset hapi zyrtarisht edicionin e vitit 2023 të Forumit Ekonomik Botëror (WEF) këtë mëngjes. Në fjalën e tij hapëse, ai dënoi ofensivën ruse, një « sulm brutal » ndaj ligjit ndërkombëtar dhe multilateralizmit dhe tha se demokracitë ishin në një pikë kthese, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch nga Davosi.

Alain Berset, President i Konfederatës Zvicerane, nënvizoi gjithashtu nevojën për një partneritet të rinovuar global mbi sfidat transnacionale, civilizuese të ndryshimit të klimës, pandemisë, luftës dhe përhapjes bërthamore. Ai e përshkroi Takimin Vjetor si një vend “optimizmi, shpirti të mundshëm”.

Duke ia atribuar rritjen mbarëbotërore të populizmit pabarazisë, Berset tha se liderët, përfshirë edhe takimet e kaluara vjetore, kanë menduar më shumë për efikasitetin dhe prosperitetin sesa për drejtësinë sociale – brenda dhe ndërmjet vendeve – duke bërë që shtetet tashmë të brishta të dobësohen më tej. « Së pari, nga ndryshimet klimatike dhe pandemia, dhe më pas nga lufta në Ukrainë, » tha ai.

Megjithatë, siç e ka bërë të qartë pandemia dhe lufta në Ukrainë, problemet e përjetuara nga shtetet e brishta në mënyrë të pashmangshme prekin vendet e afërta dhe të largëta. « Në formën e migrimit, korrupsionit, terrorizmit, » tha Berset, duke shtuar: « Ne duhet të bëjmë gjithçka mundemi për të mbështetur shtetet e brishta – përndryshe ata rrezikojnë të bëhen shtete të dështuar. »

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...