11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Berne, Programet e integrimit kantonal: faza e ndërmjetme e dy viteve

Bernë, tetor 2020 – Që nga viti 2014, Konfederata dhe kantonet kanë zbatuar masa për të inkurajuar integrimin përmes programeve integruese kantonale (PIC), të cilat ata financojnë së bashku, njofton gazeta zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch »

Në 2022, do të fillojë një fazë e ndërmjetme dy-vjeçare, e cila do të lejojë që mësimet e nxjerra nga zbatimi i Axhendës Zvicerane të Integrimit (AIS) dhe programet pilot të Konfederatës të përfshihen në ICP-të e ardhshme. Prandaj, Këshilli Federal vendosi, në mbledhjen e tij më 7 tetor, 2020, të kërkojë nga Parlamenti të miratojë një ndarje të re të zotimeve për ICP-të 2022 dhe 2023.

 

Programet e integrimit kantonal: faza e ndërmjetme e dy viteve (Programmes d’intégration cantonaux : phase intermédiaire de deux ans)

Në vjeshtën e vitit 2019, Departamenti Federal i Drejtësisë dhe Policisë dhe Konferenca e Qeverive Kantonale ranë dakord për të ulur jashtëzakonisht fazën tjetër të ICP-ve nga katër në dy vjet. Kjo fazë e ndërmjetme dy-vjeçare do të bëjë të mundur integrimin më të shpejtë në ICP-të e mësimeve dhe rezultateve që dalin nga zbatimi i AIS dhe masat shoqëruese të marra nga Sekretariati Shtetëror i Migracionit për potenciali i fuqisë punëtore në Zvicër. Masat shoqëruese janë programet pilot « Integrimi para-praktikës » dhe « Ndihma financiare »; këto ndihma u jepen punëdhënësve që punësojnë, në kushte të zakonshme të punës, refugjatë që kanë nevojë për inicim të veçantë. Në 2024, një fazë e re katër-vjeçare do të rifillojë, si më parë. Ndarjet buxhetore të destinuara për inkurajimin e integrimit mbulohen dhe kontributet paguhen me kusht që të bashkëfinancohen nga kantonet.

Në mbledhjen e tij në 7 tetor 2020, Këshilli Federal vendosi të kërkojë nga Parlamenti të rinovojë, për 2022 dhe 2023, ndarjen e zotimit të caktuar për inkurajimin e integrimit, shuma e së cilës mbetet e vendosur në 124 milion. e sinqertë

Vendosja e një kursi të ri për inkurajimin e integrimit

Përveç kësaj, Konfederata mbështet PIC duke dhënë paketa të vetme integrimi, të cilat u rritën më 1 maj 2019 dhe tani arrijnë në 18,000 CHF për refugjat. AIS i ka dhënë një drejtim të ri inkurajimit të integrimit të njerëzve në fushën e azilit dhe masave të përforcuara në këtë fushë. Ai synon në veçanti që dy të tretat e refugjatëve të rinj të njohur ose të pranuar mbi një bazë të përkohshme të kenë filluar trajnimin profesional brenda pesë viteve nga mbërritja e tyre në Zvicër.

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret po mbyllin syte përballë diskriminimit serbë, bashkë me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...