0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Bernë, MPT: Forcimi i mbrojtjes së popullatës kundër terrorizmit

Bernë, maj -Në Shtator 2020, Parlamenti miratoi Ligjin Federal për Masat Kundër Terrorizmit të Policisë (MPT). Ky ligj do të lejojë policinë të ndërhyjë më shpejt në prani të indikacioneve konkrete dhe aktuale të veprimtarisë terroriste. Me anë të masave parandaluese policore, Këshilli Federal dhe Parlamenti synojnë të plotësojnë një boshllëk në luftën kundër terrorizmit dhe të forcojnë sigurinë e popullsisë. Referendumi është kërkuar kundër ligjit dhe votimi do të zhvillohet në 13 Qershor 2021 (MPT : renforcer la protection de la population contre le terrorisme) njofton gazeta zvicerane ne shqip duke ju referuar burimeve te Ministrise se Drejtesise dhe Policise (DFJP) në Bernë.

Parisi, Brukseli, Nica, Berlini ose Vjena, Evropa ka qenë rregullisht shënjestra e sulmeve terroriste në vitet e fundit. Radikalizimi nuk e kursen Zvicrën: një motiv i mundshëm terrorist dyshohet në dy sulme që ndodhën në vitin 2020. Shërbimi Federal i Inteligjencës (SRC) ka raportuar që nga viti 2015 një rritje të kërcënimit terrorist në Zvicër. Përballë kësaj situate, mjetet për të luftuar terrorizmin janë zhvilluar dhe përsosur vazhdimisht në vitet e fundit.

Masat e MPT-së të zbatueshme si mjet i fundit kundër terroristëve të mundshëm

Ligji federal për masat policore për të luftuar terrorizmin (MPT) duhet të bëjë të mundur plotësimin e një boshllëku: policia nuk mund të bëjë asgjë sot kur një akt terrorist është shumë konkretisht në sy, por ende nuk është kryer asnjë vepër penale. Në të ardhmen, policia mund të ndërhyjë në kohë për të parandaluar shkelje të rënda. Janë planifikuar një seri e tërë masash parandaluese policore, siç janë detyrimi për të marrë pjesë në intervista, detyrimi për të raportuar, ndalimi i kontaktit, ndalimi i largimit nga territori, ndalimi gjeografik dhe, masa më e rëndë, arrest shtëpiak. Këto masa të reja mund të porositen vetëm si një mundësi e fundit, pasi të jenë zbatuar të gjitha masat e mundshme shoqërore, arsimore ose terapeutike dhe kanë mbetur joefektive.

Masat e EPK-së duhet të jenë gjithmonë të kufizuara në kohë dhe proporcionale. Ata mund të kundërshtohen përpara Gjykatës Federale Administrative. Kushtetutshmëria e masave të EPK-së dhe respektimi i angazhimeve ndërkombëtare të Zvicrës janë të garantuara.

Ligji për EPK plotëson strategjinë e Konfederatës dhe kantoneve në luftën kundër terrorizmit, e përqendruar në tre shtyllat e parandalimit, bashkëpunimit dhe shtypjes. Plani kombëtar i veprimit (PKV) për të luftuar radikalizimin dhe ekstremizmin e dhunshëm, i miratuar në 2017, është një pjesë integrale e kësaj strategjie. Përveç kësaj, që nga hyrja në fuqi e Ligjit Federal të Inteligjencës (LRens) në 2017, FIS mund të monitorojë njerëzit në mënyrë që të zbulojë kërcënimet në kohë.

Më shumë siguri për popullatën zvicerane

Bashkëpunimi ndërkombëtar në luftën kundër terrorizmit është forcuar vazhdimisht pas sulmeve të Parisit. Zvicra merr pjesë veçanërisht në Sistemin e Informacionit Shengen (SIS), i cili bën të mundur ndarjen e vazhdueshme, në të gjithë zonën Shengen, të informacionit policor për personat e dyshuar për terrorizëm. Parlamenti ashpërsoi gjithashtu ligjin penal në vjeshtën e vitit 2020. Rekrutimi, trajnimi dhe udhëtimi për qëllime terroriste tani do të ndëshkohen shprehimisht. Hyrja në fuqi e këtyre standardeve të reja penale është caktuar për 1 korrik 2021.

Ligji i MPT-së forcon këtë sistem përmes masave parandaluese të policisë, qëllimi është parandalimi i sulmeve terroriste nga kryerja. Këshilli Federal dhe Parlamenti duan të forcojnë sigurinë e popullatës zvicerane. Terrorizmi sulmon jo vetëm njerëzit, por edhe institucionet dhe vlerat demokratike.

Zvicra nuk është i vetmi vend që forcon masat parandaluese policore në luftën kundër terrorizmit. Një numër i madh i vendeve evropiane kanë masa të krahasueshme. As kjo lloj mase nuk është e re: policia tashmë mund të ndërhyjë në mënyrë parandaluese në kontekste huliganizmi ose dhune në familje, para se të kryhet një vepër penale. Ligji i EPK-së e shtrin këtë mundësi në luftën kundër terrorizmit.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...