7.5 C
Berne
vendredi 31/03/2023

Ministri i shendetesise Alain Berset: 3 milionë vaksina Zvicra për vendet e varfura. A do te përfitojne Kosova dhe Shqiperia?

Keshilltari Federal (Ministri)  i Shëndetësisë, Alain Berset, thotë se Zvicra do të dhurojë 3 milionë doza të vaksinës AstraZeneca nga programi ndërkombëtar Covax, per te nidhjmuar vendet e varfura. Sipas gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch autoritetet helvetike ne Berne kane marrur nje leter nga Shoqata e Mjekeve shqiptare ne Evropë, ku kerkohet qe edhe Kosova dhe Shqiperia te futet ne këte program.

Zvicra ka porositur doza të mjaftueshme të vaksinës Covid-19 për vitin 2021. Një pjesë e vaksinave të porositura nga AstraZeneca mund të vihen në dispozicion të iniciativës Covax.

Covid-19 – Zvicër: Vaksinat AstraZeneca për programin Covax

Kështu 3 milion nga 5.4 milion doza të porositura mund të ndahen në programin ndërkombëtar të vaksinimit anti-Covid Covax, tha në konfrencen per shtyp Ministri i Shëndetësisë Alain Berset. Zvicra kështu mund të kontribuojë në zbutjen e pandemisë në nivelin global, por ende nuk është marrë ndonjë vendim në këtë drejtim, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Konfederata ka lidhur kontrata me pesë prodhues: Moderna, Pfizer / BioNTech, AstraZeneca, Curevac dhe Novavax. Kantonet aktualisht përdorin produkte nga Moderna dhe Pfizer / BioNTech. Autorizimet për vaksinat e tjera janë ende në pritje.

Këshilli Federal ka miratuar gjithashtu strategjinë e furnizimit të vaksinave për vitin 2022. Ai dëshiron të jetë gati për fushata të reja vaksinimi nëse është e nevojshme dhe mutacione të reja në virus. « Ne duhet të bëjmë gjithçka për të parandaluar përkeqësimin e situatës, » kujton Berset.

Derniers articles

Berna dhe Tirana nënshkruajnë marrëveshje deri në 2026! Financim e digjitalizimit te KQZ me 1.2 milione CHF

Titane, 24 mars -Në kuadër të bashkëpunimit për dixhitalizimit, Tirana ka nënshkruar sot marrëveshje nje marreveshje me autoritet e Bernes deri në 2026 me...

Historike, emri i Kosovës, për herë të parë pas 20 vitesh, nuk permendet ne raportin e OKB-së anti drogë. Ja cfare thuhet për Shqiperine...

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Sipas raportit të OKB-së, Shqipëria dhe Serbia bëjnë kontrabande të hapur të drogës, Kosova nuk përmendet pas 20 vitesh

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Ramazani ne burgun e Scheveningenit / Nga Haga tregojnë se Thaci, Veseli dhe te tjerët a po agjërojnë…

Hagë, 30 mars -Njerezit, ata te komuniteti muslimanë ne lufte e ne burgje kane mbajtur ramazanin. Edhe në luften e fundit perballe Serbise lufëtarete...

Rekord: Diaspora shqiptare nga Zvicra vitin e kaluar ka dërguar në Kosovë rreth 100 milionë CHF

Prishtinë, 30 mars -Diaspora vazhdon të luaj një rol shumë të rëndësishëm në ekonominë e Kosovës. Përgjatë një viti nga mërgimtarët dërgohen para të...