3 C
Berne
mardi 21/03/2023

Berna sanksione te ashpra Rusisë së Putinit. Ekspertet: Zvicra neutrale jo edhe ndaj krimeve dhe masakrave ruse ne Ukraine, sikur dje ato serbe ne Kosovë

Bernë, 5 mars -Zvicra, një qendër kryesore për ruajtjen e pasurisë që është e njohur për oligarkët rusë, po thyen traditën e saj të neutralitetit për të sanksionuar Rusinë. « Zvicra neutrale po, po jo neutrale edhe ndaj krimeve dhe maskarvae ruse ne Ukraine, sikur dje ato serbe ne Kosovë.. » kane then eksprte nderkombëtar ne GHjenvë për gazeten zvcerane Le Canton27.ch

Qeveria zvicerane do të miratojë sanksionet e BE-së të vendosura pas pushtimit të Ukrainës dhe do të ngrijë menjëherë çdo pasuri që i përkasin presidentit rus Vladimir Putin, kryeministrit Mikhail Mishustin dhe ministrit të Jashtëm Sergej Lavrov, thuhet në një deklaratë javëne kaluar.

« Ne jemi në një situatë të jashtëzakonshme, » u tha gazetarëve të hënën presidenti Ignazio Cassis, sipas Reuters.

Vendi do të mbyllë hapësirën e tij ajrore për fluturimet nga Rusia dhe do të vendosë ndalime hyrjeje ndaj një numri individësh që kanë lidhje me Zvicrën dhe janë afër presidentit rus, tha qeveria.

“Sulmi i paprecedentë ushtarak i Rusisë ndaj një vendi sovran evropian ishte faktori vendimtar në vendimin e Këshillit Federal për të ndryshuar qëndrimin e tij të mëparshëm ndaj sanksioneve”, shtoi ai.

Në një lëvizje hakmarrëse, agjencia ruse e transportit ajror njoftoi të martën se kishte mbyllur hapësirën e saj ajrore ndaj Zvicrës.

Zvicra ishte përballur me presion në rritje për t’u bashkuar me fuqitë e tjera perëndimore dhe për të vendosur sanksione ndaj Rusisë.

Zëdhënësi i Komisionit Evropian Peter Stano tha javën e kaluar se blloku pret që Zvicra « të ndiqte shembullin për të mbrojtur parimet mbi të cilat bazohen komunitetet dhe vendet tona ».

Zvicra ka kërkuar prej kohësh të ruajë neutralitetin dhe vendi alpin ka pritur shumë bisedime paqeje dhe negociata midis kundërshtarëve gjeopolitikë. Ajo gjithashtu ka një industri bankare që kujdeset për shumë prej njerëzve më të pasur në botë.

Derniers articles

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...

Këshilli Federal miraton raportin për ushtrimin e të drejtës së votës nga jashtë

Bernë, 17 mars –Gjatë mbledhjes së 17 marsit 2023, Këshilli Federal miratoi një raport për ushtrimin e të drejtës së votës nga zviceranët jashtë...