11.2 C
Berne
mardi 16/04/2024

Berna sanksione te ashpra Rusisë së Putinit. Ekspertet: Zvicra neutrale jo edhe ndaj krimeve dhe masakrave ruse ne Ukraine, sikur dje ato serbe ne Kosovë

Bernë, 5 mars -Zvicra, një qendër kryesore për ruajtjen e pasurisë që është e njohur për oligarkët rusë, po thyen traditën e saj të neutralitetit për të sanksionuar Rusinë. « Zvicra neutrale po, po jo neutrale edhe ndaj krimeve dhe maskarvae ruse ne Ukraine, sikur dje ato serbe ne Kosovë.. » kane then eksprte nderkombëtar ne GHjenvë për gazeten zvcerane Le Canton27.ch

Qeveria zvicerane do të miratojë sanksionet e BE-së të vendosura pas pushtimit të Ukrainës dhe do të ngrijë menjëherë çdo pasuri që i përkasin presidentit rus Vladimir Putin, kryeministrit Mikhail Mishustin dhe ministrit të Jashtëm Sergej Lavrov, thuhet në një deklaratë javëne kaluar.

« Ne jemi në një situatë të jashtëzakonshme, » u tha gazetarëve të hënën presidenti Ignazio Cassis, sipas Reuters.

Vendi do të mbyllë hapësirën e tij ajrore për fluturimet nga Rusia dhe do të vendosë ndalime hyrjeje ndaj një numri individësh që kanë lidhje me Zvicrën dhe janë afër presidentit rus, tha qeveria.

“Sulmi i paprecedentë ushtarak i Rusisë ndaj një vendi sovran evropian ishte faktori vendimtar në vendimin e Këshillit Federal për të ndryshuar qëndrimin e tij të mëparshëm ndaj sanksioneve”, shtoi ai.

Në një lëvizje hakmarrëse, agjencia ruse e transportit ajror njoftoi të martën se kishte mbyllur hapësirën e saj ajrore ndaj Zvicrës.

Zvicra ishte përballur me presion në rritje për t’u bashkuar me fuqitë e tjera perëndimore dhe për të vendosur sanksione ndaj Rusisë.

Zëdhënësi i Komisionit Evropian Peter Stano tha javën e kaluar se blloku pret që Zvicra « të ndiqte shembullin për të mbrojtur parimet mbi të cilat bazohen komunitetet dhe vendet tona ».

Zvicra ka kërkuar prej kohësh të ruajë neutralitetin dhe vendi alpin ka pritur shumë bisedime paqeje dhe negociata midis kundërshtarëve gjeopolitikë. Ajo gjithashtu ka një industri bankare që kujdeset për shumë prej njerëzve më të pasur në botë.

Derniers articles

Lavdi dëshmorëve të parë të prillit të vitit 1981 (Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva) me rastin e 43-vjetorit rënies

Shkruan: Ilmi CKOLLI Në vazhdimësinë e përpjekjeve, luftërave dhe qëndresës shekullore të popullit shqiptar për liri, pavarësi dhe bashkim kombëtar, demonstratat e pranverës së vitit...

Fillon në Nju Jork gjyqi historik penal i Donald Trump / Falsifikimi i dokumenteve

New York, 15 prill -Donald Trump të hënën u bë ish-presidenti i parë në historinë e Shteteve të Bashkuara që përballet me drejtësinë penale....

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, me këmbë të arta që po ben krenar zviceranët dhe shqiptarët

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....