22.3 C
Berne
mardi 18/06/2024

Willkommen in der Schweiz-Bienvenue en Suisse,vetëm ata me test ‘negativ’ origjinal

Aeroporti i Gjenevës (Photo: Le Canton27.ch)

Berne, 19 shtator -Berna ka vendosur që nga e nesër (20 shtator)  çdo person i pavaksinuar ose i pashëruar duhet të paraqesë dëshmi të një testi negativ para se te hynë në Zvicër. Ata që nuk posedojnë testin apo formularin do gjobiten nga 100-200 CHF, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Që nga e hëna, çdo person i pavaksinuar ose i pashëruar do të duhet të tregojë prova të një testi negativ kur të mbërrijë në Zvicër. Mes katër dhe shtatë ditësh më vonë, ajo do të duhet të bëjë një test të ri, me shpenzimet e tyre (Berne a décidé que dès lundi, toute personne non vaccinée ou non guérie devra présenter la preuve d’un test négatif à son arrivée en Suisse.)

Këshilli Federal ka vendosur të forcojë kushtet për hyrjen në territor:

« Mirë se vini ne Zvicër me teste « negative » origjinale e jo falce!.. » eshte ky titulli i shkrimit të gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch per te percjellur nje mesazh te huajve, kryesisht atyre qe vijne nga ballkani për te cilet u shkruajt me te madhe se jane zbuluar laboratore dhe jane lëshuar shume teste « negative » falce te COVID-19 për cka policia rajonale ka arrestuar qindra persona.

 

Pra, që nga dita e nmeserme, të gjithë udhëtarët që hyjnë në Zvicër duhet të regjistrohen në mënyrë elektronike, pavarësisht nga mënyra se si hyjnë në vend, sipas një dekreti të ri të qeverisë zvicerane, i cili gjithashtu ka një risi për të pavaksinuarit.

Çdokush që hyn në Zvicër, qoftë i vaksinuar, kuruar apo testuar negativ, duhet të plotësojë një formular. Presidenti zvicerane Guy Parmelin lidhur me keto masa te reja ka deklaruar se « Objektivi përfundimtar i të gjitha këtyre masave është heqja e tyre.. »,  njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Njerëzit e vaksinuar jashtë vendit me një vaksinë të autorizuar nga Agjencia Evropiane e Barnave që hyjnë në Zvicër do të jenë në gjendje të marrin një certifikatë zvicerane të COVID -it

Gjithashtu, janë planifikuar dy teste për njerëzit e pavaksinuar, pranohen certifikatat e vaksinimit, të cilat gjithashtu mund të « konvertohen », domethënë të regjistrohen në Zvicër, por vetëm për vaksinat kundër Covid 19 të pranuara nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA).

Kush nuk ka testin ata ndeshkohen duke paguar 200 franga, ndesa ata qe kane humbur formularin elektronik  paguajnë 100 franga

Qeveria zvicerane ka nxjerrë një dekret të ri për hyrjen në vend, sipas të cilit nga e hëna, 20 shtator, të gjithë ata që nuk janë vaksinuar dhe nuk e kanë kaluar virusin korona, kur të hyjnë në Zvicër, do të duhet të tregojnë një test negativ shtatë ditë pas hyrjes, ata do të duhet të ri-testohen dhe rezultati i aplikimit në kantonin në të cilin ata jetojnë ose qëndrojnë gjatë qëndrimit të tyre në Zvicër.

Ministri i Shëndetësisë Alain Berccier tha se ndëshkimet do të pasojnë për ata që nuk i përmbahen masave. Kështu, dënimi për testin që mungon është 200 franga, dhe nëse dikush humbet formularin elektronik, do të duhet të paguajë 100 franga.

Ekzistojnë përjashtime për udhëtarët tranzit, mallrat dhe punëtorët ndërkufitar, si dhe për ata nën moshën 16 vjeç.

Testimi para hyrjes në vend, si dhe pas mbërritjes në Zvicër, paguhet nga pasagjeri dhe testet e antigjenit dhe PCR.

Përveç këtyre detyrimeve, qeveria zvicerane ka njoftuar se personat e vaksinuar jashtë vendit ose që kanë kontraktuar koronavirusin jashtë vendit mund të marrin një certifikatë kovid zvicerane.

Kjo certifikatë mund të merret vetëm nga ata të vaksinuar me ato vaksina të njohura nga EMA, dhe kështu turistët mundësohen të marrin pjesë në jetën shoqërore të Zvicrës.

Presidenti zvicerane Guy Parmelin: Objektivi përfundimtar i të gjitha këtyre masave është heqja e tyre

– Njerëzit të cilët nuk janë vaksinuar dhe nuk janë shëruar nga koronavirusi do të duhet të paraqesin një test negativ Covid për të hyrë në Zvicër nga e hëna. Këshilli Federal kështu dëshiron të shmangë një rritje të rasteve pas pushimeve të vjeshtës, tha ai të Premten.

– Këshilli Federal mund të rishqyrtojë modalitetet për përfundimin e testimit falas. Ai është i vetëdijshëm se ky ndryshim i shpallur për 1 Tetor mund të paraqesë vështirësi për disa njerëz, veçanërisht ata që janë duke pritur për dozën e dytë të vaksinës. « Ne do të studiojmë zgjidhje për këta njerëz, » njoftoi ministri i Shëndetësisë Alain Berset për mediat të Premten.

– Kundërshtimi ndaj masave për të luftuar pandeminë ka marrë një dimension të ri me një demonstrim të pikësuar nga dhuna mbrëmjen e së enjtes në Bern. Presidenti i Konfederatës Guy Parmelin dhe dy Presidentët e Dhomave Federale dënojnë këto akte.

– Për të siguruar qasjen në universitetet e tyre, kantonet e Gjenevës dhe Vaud kanë ofruar zgjidhje alternative për testet e pështymës falas për studentët. Këto teste nuk do të japin qasje në një certifikatë Covid. Një certifikatë do të lëshohet dhe do të bëjë të mundur ndjekjen e mësimit ballë për ballë.

– Zvicra ka 2,095 raste shtesë të koronavirusit të Premten në 24 orë, sipas shifrave nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP). Tetë vdekje shtesë janë dëshpëruar dhe 51 pacientë janë shtruar në spital.

Situata aktuale ne ballkan e COVID-19 ne shifra, viktimat dhe te infektuarit

Situata me panderise COVID ne Ballkan po keqesohet ditve te fundit, për cksa dehsmojne shifrat, ku ka ngritje te shifrave te viktimave dhe te infektuarve. Ne fakt Kosova javen e fundit ka pergjysmeuar numrin e viktimave dhe te infektuarve nga COVID-19 fale mobilizimit te qeverise se Kosovës duke ndermarurs masa strikte te cilat edhe japin rezultate pozitive te cilat rregulla po rrespektohen nga qytetaret. Për shembull sot në Kosovë kishte vetem 259 raste të reja me COVID-19 dhe 11 viktima, përderisa para nje jave kishte mbi 30 te vdekur, raporton nga Prishtina korrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Serbia me 7’698 vitkima, me 854’000 te infektuar
Kosova me 2’878 viktima dhe me 159’000 te infektuar
Shqiperia me 2’569 viktima dhe me 161’000 te infektuar
Maqedonia Veriore me 6’396 viktima dhe me 186’000 te infektuar

Situata  me e keqe eshte ne Serbi, ku gjaste 24 orëve të e fundit ka pasur 6,745 te prekur nga koronaviri dhe 35 persona vdiqën si rezultat. Ne Maqedonine Veriore situata hiq nuk eshte me e mire, eshte alramante, ku sot kishte 41 te vdekur dhe 539 te infektuar nga koronavirusi.

Ne Shqiperi per dallim nga vendet ne ballkan, gjendja eshte shume me e mirë, ku gjate 24 oreve kishte vetem 4 viktima dhe 849 raste te infektuar nga korona. Kur eshte fjala per Shqiperinë, qindra qytetarë kryesisht nxenës dhe studentësh kanë protestuar per te treten here me radhë në Tiranë kundër vaksinimit.

Lidhur me keto arrestime dhe falsifikme te testeve te COVID-19 gazetari i Le Canton27.ch ne Prishtine ka kontaktuar autoritet e rendit ne Kosovë, te cilet njoftuan se dite me pare kane zbuluar ne laloborator, duke arrestuar dy persona për falsifkim te testeve.

“Gjithsej janë raportuar dhe iniciuar 12 raste. Prej tyre 11 raste për Falsifikim të Dokumenteve, respektivisht falsifikim të testeve PCR Covid-19 dhe 1 rast për mos veprim sipas rregullave shëndetësore gjatë pandemisë…” ka thënë për gazetën Le Canton27.ch major Baki Kelani, zëdhënës i policisë së Kosovës.

SVP Schweiz - Medienmitteilungen

Derniers articles