6.7 C
Berne
mardi 21/03/2023

Berna e thote: Në Zvicër, për dallim nga vitet e mëparshe, sivjet numri i azilkerkuesve nga Kosova ka renë dukshem, por jo edhe nga Shqipëria

Ne vitin 2021 në Zvicer kishte 15 azikërkues, kurse nga Shqiperia74 ?!

Bernë, 31 dhjetor -25,000 aplikime për azil janë të mundshme në vitin e ardhshëm, ne mesin e tyre krfesiosht nga vednet afrikane, (Afganistani, Siria, Iraki) por jo edhe nga Ballkani, meqe shumica e vendeve sikur Shqipria, Kosova, Serbia e Maqedenia Veriore, konsiderohen si « vende te sigurta » për qeverine zvicerane. Ne vitin 2021 në Zvicer kishte 15 azikërkues, kurse nga Shqiperia74 ?!,  shkruan gazeta Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve nga Berna zyrtare.

Sot eshte dita e fundikt e shefit të migracionit Mario Gattiker që po del në pension, që dikur konsiderohej si shpëtimtari më i mirë në vend. Dhe Gattiker nuk do t’i thotë lamtumirë plotësisht adm

Gattiker gazetarit të Le Canton27.ch: Shqiptaret nga Kosova dhe Shqipëria nuk kane aresye te kerkojne azil ne Zvicer meqe Zvicra i konsideron si « vende te sigurta »!

« Mbi 60 për qind e azilkërkuesve marrin azil ose një të drejtë tjetër qëndrimi. Në vitin 2013 kemi prezantuar procedurën 48-orëshe për aplikime nga persona nga Ballkani që nuk kishin perspektivë mbrojtjeje… » ka deklaruar shefi aktual i SEM z.Mario Gattiker.

z.Gattiker ne biseden e fundit me gazetarin e Le Canton27.ch kishte deklaruar se nuk arësye për shqiptaret te kerkojne azil ne Zvicer per ata nga Kosova e as për ata nga Shqiperia, sepse keto dy vende gjenden ne listën e « vendeve te siguta » dhe këto dy vende nese duan ta ndalin eksodin, duhet t’ju krijn e siguri, kushte dhe perspektive qytetave te tyre që t’mos leshojne vendin, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Por aktualisht kemi shifra të ulëta të azilit në Zvicër. Deri në fund të vitit do të kemi rreth 14,500 kërkesa për azil. (Aber aktuell haben wir tiefe Asylzahlen in der Schweiz. Bis Ende Jahr werden wir etwa 14’500 Asylgesuche verzeichnen.)

Numri i azilkerkuesve ne Zvicer ka rene dukshem pe rdlaliom nga vitet e kaluar, thone zyrtaret nga Berna. Keto e deshmojne dhe shifrat nga Berna zyrtare, rrespektivisht nga departametni i statistikave për Migracion (Staatssekretariat für Migration SEM)
Lidhur me azilkerkuesit ngha ballani, sidomos shqiptare (Kosova e Shqiperia) gazeta zvicerane Le Canton27.ch ka kontaktuar Zyren per Migeracikon ne Bernë.

« Aktualisht në Zvicër qëndrojnë 15 azilkërkues nga Kosova, 45 nga Serbia dhe 74 nga Shqipëria. Këtë vit për azil në Zvicër kanë aplikuar 44 persona nga Kosova, 36 nga Serbia dhe 57 nga Shqipëria. (Actuellement, 15 demandeurs d’asile du Kosovo, 45 de Serbie et 74 d’Albanie séjournent en Suisse. Cette année, 44 personnes du Kosovo, 36 personnes de Serbie et 57 personnes d’Albanie ont déposé une demande d’asile en Suisse), ka deklaruar z.Lukas Rieder ka deklaruar sot per gazetene zvicerane Le Canton27.ch shefi per komunikim me mediat nga SEM ne Bernë.

Jemi deshmitare se vite me pare ne kohen kur Kosova qeverisej nga Isa Mustafa dhe Hashim Thaci ishim mesuar t’i shohim shqiptaret me qanta ne krah në stacionet e autobuseve ne Kosovë por edhe rrugeve te Zvicres apo te vendeve të BE-së, por këto imazhe, skena te trishtueshme aq sa te dhimbshme me nuk po ndodhin pas 14 shkurtit te ketij viti.

« Ne po supozojmë rreth 15,000 kërkesa të reja për azil. Por: Ka një probabilitet pak më të lartë se në vitin 2021 që një skenar me deri në 25,000 aplikime të reja të ndodhë në 2022. Hera e fundit që kemi pasur shifra të tilla ishte gjatë krizës së refugjatëve në 2015… » ka thëne shefi i SEM z.Gattiker ne nje interviste te fundit per Blick..

Sipa stij « kur pranon refugjatët afganë, UNHCR-ja akuzon Zvicrën se ka vënë duart në prehër. Ndërsa vendet e tjera janë të përkushtuara për rivendosjen e 38,500 refugjatëve, ne nuk po bëjmë asgjë. Këtu ngatërrohen faktet. Më shumë se 37,000 nga 38,500 njerëzit e përmendur këtu u evakuuan gjatë grushtit të shtetit. Zvicra gjithashtu ka evakuuar pothuajse 400 persona nga Afganistani. »

Derniers articles

Sali Berisha në ATV: Arsytimi i Vuçiqit pse nuk e firmosi marrëveshjen nuk është i sinqertë, ja çfarë po fshehë ai

Kryetari i PD-së, Sali Berisha, në emisionin “A23” në ATV, tha se arsyetimi i presidentit serb, Aleksander Vuçiq për të mos e firmosur marrëveshjen...

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...