18.8 C
Berne
lundi 25/09/2023

Beogradi « njeh » Republikën e Kosovës! E konfirmon qeveria serbe në komunikatën zyrtare (DOC.)

Faqja zyrtare e Qeverisë së Serbisë

Prishtine/Beograd, 5 shkurt -Serbia pranon zyrtarisht në komunikimet e saj të publikuara online se Kosova është republikë.

Një nga faktet që e tregon këtë, është një komunikatë të cilën Qeveria e Serbisë e ka publikuar në Web faqen zyrtare, Kosovës i referohet Republika e Kosovës, gjë e cila nuk ka ndodhur më herët nga zyrtarët serbë, apo nga vetë Qeveria, njofton nga Prishtina korrespendenti i gazetës zvicerane ne ship Le Canton27.ch

Gjithashtu në komunikatën publike të qeverisë thuhet se “Këmbëngulja në formimin e Asociacionit, i cili duhet të jetë kornizë ligjore dhe fizike për të drejtat e popullit tonë dhe organizimin e tyre në Republikën e Kosovës, me mbështetjen e Serbisë, të cilën askush nuk duhet ta pengojë”, thuhet në komunikatë.

Kjo « njihje » e shtetin te Kosoves nga ana e shteti fqinje Serbise eshte hequr pas disa minuta nga web faqja e qeverise serbe, që sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch « ky nuk ishte gabim e as lapsus, por testim nga ana e presidentit serbe Aleksander Vucic duke pergatitur opinionin, qe Serbia nese jo sot, neser do ta njoh Republikes e Kosovës.. »

Ndërkaq, të shtunën, kryetari i Forumit për Marrëdhënie Etnike në Beograd, Dushan Janjiç, ka thënë se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia mund të ndodhë brenda këtij viti.

Belgrade « recognizes » the Republic of Kosovo! The Serbian government confirms it in the official communiqué (DOC)

Belgrad „anerkennt“ die Republik Kosovo! Die serbische Regierung bestätigt dies im offiziellen Kommuniqué (DOC)

Belgrade « reconnaît » la République du Kosovo ! Le gouvernement serbe le confirme dans le communiqué officiel (DOC)

Beograd „priznao“ Republiku Kosovo! Vlada Srbije to potvrđuje u zvaničnom saopštenju (DOC)

Belgrad «priznayet» Respubliku Kosovo! Pravitel’stvo Serbii podtverzhdayet eto v ofitsial’nom kommyunike (DOC)

Белград «признает» Республику Косово! Правительство Сербии подтверждает это в официальном коммюнике (DOC)

Derniers articles

Reagim i Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë (KASH), lidhur me veprimet terroriste të bandave serbe në fshatin Banjske të Leposaviqit kundër Policisë së Kosovës

Tirane, 24 shtator -Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë dënon me forcën më të madhe sulmin terrorist të banditeve serbë, nga i cili deri me tani...

Situate e tendosur ne Kosove pas vrasjes te nje polici nga bandat serbe / Diaspora kosovare po flasin per mobilizim. Kurse ne Zvicer paralajmerohen...

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur nga bandat kriminale...

Sot ne Veri te Kosoves bandat kriminale serbe vrasin nje police kosovar. Analistet akuzojne Borrell, Lajcak dhe Vucic per nxitje per lufte

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur nga bandat kriminale...

Kryeministri Kurti dhe deputeti Wermuth ne Olten uruan fitore kandidateve shqiptare per deputete ne parlamentin zviceran ne zgjedhjet e tetorit

Olten, 23 shtator -Pas nje dite takime, biseda dhe akivitete ne presidencen e Konfederates zvicerane dhe me kandidatet shqiptar qe do garojne per deputete...

Le député genevois Arbër Jahija salue le Premier ministre kosovar. Voici ce qu’il a écrit de la rencontre avec Albin Kurti

Après la réunion bilatérale avec le président suisse Alain Berset, le Premier ministre du Kosovo, Albin Kurti, ainsi que la ministre de la Culture,...