15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Peter Stano nga BE flet për kërcënimet me luftë në Kosovë

Bruksel, 7 tetor -Kanë kaluar gati dhjetë vjet nga dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, por në rajon ende ka mosmarrëveshje dhe situata armiqësore, veçanërisht në veri të Kosovës. Ky proces i dialogut nuk ka avancuar, për cka edhe nderkombëtaret e thone, Keshtu, nga biseda e fundit me kreun e OKB-së, z. António Guterres per gazeten zvicerane Le Canton27.ch, i pyetur per ate a eshte i kenaqur me dialogun Kosovë-Serbi , ai ishte treguar qarte se « Nuk jam i kënaqur me mënyrën se si po zhvillohet dialogu në Bruksel apo janë bërë marrëveshje dhe kompromise të papërshtatshme! » (“If you ask me if I am pleased, it is clear I am not..”)

Lidhur me procesin e dilaogut ne Bruksel, për shteyrjet e liberalizimit te viza per Kosovë, per marrëveshjen e fundit me AP te OKB-së mes Serbise dhe Rusisë si dhe për emerimin e eksilltzare se Qeverise se Kosovës ne Luginen e Presheves, ka folur gjeresisht zëdhënësi i BE-së Peter Stano ne nje bisede eksluizve për gazeten zvicerane ne shqip  Le Canton

Se cfarë mendon për dialogun e Brukselit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, kur do të përfundojë? kur pritet marrëveshja përfundimtare? Në këtë marrëveshje përfundimtare, a përfshihet si kusht njohja reciproke apo anëtarësimi i Kosovës në OKB?

Zëdhenësi i BE-se z. Stano rreth kesaj pyeteje ehste përgjigjur se « Nuk është Bashkimi Evropian ai që vendos orarin, varet nga aftësia e dy palëve për të ecur përpara dhe për të gjetur konsensusin e nevojshëm. Bashkimi Evropian është aty për të ndihmuar të lehtësojë një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, e cila do të zgjidhë të gjitha çështjet e pazgjidhura mes dy palëve… »

Stano: Marrëdhëniet mes Serbisë dhe Rusisë nën regjimin e Putinit nuk mund të vazhdojnë sikur të mos ishte asgjë, qe shkelin kartën e OKB-së dhe konventat nderkombëtare

Ouvrir la photoSe si e vlerësoni marrëveshjen e fundit në OKB me Rusinë dhe Serbinë mes rusëve dhe serbëve (vëllezërit sllavë) përballë europianëve Peter Stano eshte përgjigjur  se « Marrëveshja për vendosjen e konsultimeve të rregullta ndërmjet ministrive të jashtme të Serbisë dhe Rusisë agresore dërgon në këtë fazë një sinjal veçanërisht të fortë për forcimin e marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Rusisë dhe ngre pyetje serioze. »

Sipas tij « Serbia ka paraqitur një kërkesë për t’u anëtarësuar në BE dhe aktualisht është duke negociuar anëtarësimin e saj. Ky vendim nënkupton që vendi të përafrohet me BE-në, duke përfshirë edhe politikën e jashtme. »

« Ne kemi qenë shumë të qartë me të gjitha shtetet tona anëtare dhe partnerët tanë, përfshirë vendet kandidate si Serbia: Marrëdhëniet me Rusinë nën regjimin e Putinit nuk mund të vazhdojnë sikur të mos ishte asgjë, ndërkohë që kryen një agresion të paligjshëm, të paprovokuar dhe të pajustifikuar kundër Ukrainës, një vend sovran. – në kundërshtim të plotë me Kartën e Kombeve të Bashkuara… » ka thenë në vazhdim zëdhënësi  i BE-së Peter Stano për gazetën zvicerane Le Canton27.ch

« BE-ja u bën thirrje liderëve serbë të sigurojnë, si pjesë e procesit të anëtarësimit, një koherencë më të madhe midis iniciativave të politikës së jashtme dhe mbështetjes së saj për vlerat ndërkombëtare dhe pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës… »v ka shtuar ai.

BE, Peter Stano: Retorika e « luftës » që dëgjohet në Beograd dhe Prishtinë, është kundërproduktive dhe jo në favor të frymës evropiane

Se a pret tension te situates ne Veri te Kosovës pass 1 Nëtorit, nëse palet (Prishtina dhe Beogradi) nuk merren vesh për targat e veturave për cka ne Beograd dhe Prishtine shepsh flitet fjala « lufte ». Lidhur em kete z. Stano pohon se « Bashkimi Evropian pret që Kosova dhe Serbia të nxisin një mjedis të favorshëm për pajtim, stabilitet rajonal dhe bashkëpunim për të mirën e qytetarëve të tyre. Kjo është thelbësore për të arritur një marrëveshje globale, për normalizimin e marrëdhënieve të tyre. Retorika e luftës dhe e konfrontimit është kundërproduktive dhe jo në të vërtetë në frymën evropiane… »

  • Zoti Stano, ditët e fundit po flitet shumë për dhënien e vizave kosovare çdo tetor dhe çdo vjeshtë… (të vetmet e izoluara në Evropë dhe Ballkan). A mendoni se këtë vit më në fund do të bëhet liberalizimi i vizave për Kosovën?

Peter Stano: Komisioni Evropian konfirmoi në korrik 2018 se Kosova i plotëson të gjitha kriteret e përcaktuara në udhërrëfyesin për liberalizimin e vizave. Vlerësimi ynë mbetet i njëjtë edhe sot. Pas votimit të favorshëm të Parlamentit Evropian në vitin 2019, tani i takon shteteve anëtare të Bashkimit Evropian që ta çojnë përpara këtë dosje. Ne i inkurajojmë ata që të vazhdojnë me heqjen e vizave për Kosovën. Për të ndihmuar Shtetet Anëtare të marrin vendimet e tyre, Komisioni do të paraqesë Raportin e tij të Zgjerimit 2022 këtë vit, së bashku me një përditësim teknik mbi çështjen e liberalizimit të vizave, të përgatitur në konsultim me Presidencën e Këshillit dhe Shtetet Anëtare. Ky përditësim thjesht teknik nuk do të përbëjë një vlerësim të ri dhe nuk do të shtojë kushte apo kritere të reja. Ai do të paraqesë një inventar të fushave në lidhje me kriteret e përcaktuara nga udhërrëfyesi për të mbështetur diskutimet në Këshill për këtë temë.

Zyrtari i BE-së nuk komenton emërimin e keshilltares për Luginen e Presheves nga ana e Qeverise se Kosovës   

Një javë më parë, kreu i Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti, emëroi znj. Ardita Sinan, këshilltare të Preshevës për Luginën e Preshevës (rajon i banuar me shumicë shqiptare në Serbinë jugore, numerikisht më shumë se serbët në veri të Kosovës. ) ashtu sikurse Beogradi ka këshillin e vet në Kosovë.

Pyetjes se fundit drejtuar zyrtarit te BE-së se a do te jete i gatshëm ta pranojë çështjen e Luginës së Preshevës si subjekt i procesit të dialogut Kosovë-Serbi, pasi që për gati dhjetë vjet (19 prill 2013) në Bruksel, vetëm minoriteti serb i Kosovës por edhe problemet e shqiptarëve në Serbi në këtë proces të dialogut, konform reciprocitetit.

Zyrtari i BE-së nuk komenton emërimin e keshilltares për Luginen e Presheves nga ana e Qeverise se Kosovës, por z.Peter Stano ka thens e « Ne nuk vendosim për agjenden e delagecionit nga Prishtina se kush duhet te vije e kush jo ne Bruksel ». Sipas tij, kjo mvaret nga Qeveria e Kosovës, se merr me vete apo perfaqesuesait nga Lugina e Preshevës

« Neve nuk na takon ne të spekulojmë për formimin e Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi apo perbërjen e delegacion kosovar qe do vijne ne Bruksel, kjo varet nga Prishtina zyrtare. Është e rëndësishme që çështjet që kanë të bëjnë me këtë pakicë kombëtare të zgjidhen përmes dialogut me autoritetet qendrore dhe pjesëmarrjes në proceset dhe institucionet politike… » ka thëne ne fund zëdhënesi i BE-së z.Stano për gazeten zvicerane Le Canton27.ch

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...