3.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

Azerbajxhani merr nën kontroll 22 vendbanime në Nagorno-Karabak

Ushtria e Azerbajxhanit ka marrë nën kontroll 22 vendbanime në rajonin kontestues Nagorno-Karabak, tha sot presidenti Ilham Aliyev.

Ai tha se Forcat e Armatosura të vendi të tij morën qarkun Fuzuli, pesë vendbanime në Jabrajil, vendbanimin Mitswan dhe 13 vendbanime në qarkun Zangilan.

Aliyev vuri në dukje dje se ushtria azerbajxhanase pushtoi qytetin e Zangilan dhe 24 vendbanime në katër rrethe në Nagorno-Karabak.

Presidenti i Azerbajxhanit shtoi se numri i civilëve të vrarë në sulmet nga forcat armene ishte rritur në 63.

Përleshjet midis ushtrive azerbajxhanase dhe armene u përshkallëzuan më 27 shtator në Nagorno-Karabak, i cili territorialisht i përket Azerbajxhanit, por është i banuar nga armenët etnikë.

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...