4.2 C
Berne
lundi 27/03/2023

Azerbajxhani merr nën kontroll 22 vendbanime në Nagorno-Karabak

Ushtria e Azerbajxhanit ka marrë nën kontroll 22 vendbanime në rajonin kontestues Nagorno-Karabak, tha sot presidenti Ilham Aliyev.

Ai tha se Forcat e Armatosura të vendi të tij morën qarkun Fuzuli, pesë vendbanime në Jabrajil, vendbanimin Mitswan dhe 13 vendbanime në qarkun Zangilan.

Aliyev vuri në dukje dje se ushtria azerbajxhanase pushtoi qytetin e Zangilan dhe 24 vendbanime në katër rrethe në Nagorno-Karabak.

Presidenti i Azerbajxhanit shtoi se numri i civilëve të vrarë në sulmet nga forcat armene ishte rritur në 63.

Përleshjet midis ushtrive azerbajxhanase dhe armene u përshkallëzuan më 27 shtator në Nagorno-Karabak, i cili territorialisht i përket Azerbajxhanit, por është i banuar nga armenët etnikë.

Derniers articles

Fabienne Fischer: Shqiptarët e kantonit të Gjenevës nuk janë vetëm shembull integrimi, por edhe ambasadorë të vendit të tyre

Këshilltarja e Shtetit znj. Fabienne Fischer në bisedë me kryeredaktoren e gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch Intervistë me znj. Fabienne Fischer, këshilltare shtetërore, departament...

Deputeti zviceran Emmanuel Deonna: Kosovarët meritojnë më shumë njohje në Gjenevë dhe Zvicër

Deputeti zviceran Emmanuel Deonna në bisedë me kryeredaktorin e gazetës zvicerane-shqiptare Le Canton27.ch Emmanuel Deonna, deputet i Këshillit të Madh të Gjenevës, është një kandidat...

Fabienne Fischer: Les Albanais du canton de Genève ne sont pas seulement un exemple d’intégration, mais aussi des ambassadeurs de leur pays

Conseillère d’Etat Mme. Fabienne Fischer en conversation avec la rédacteur en chef du journal suisse en albanais Le Canton27.ch Interview avec Mme. Fabienne Fischer, Conseillère...

Le député suisse Emmanuel Deonna: Les Kosovars méritent plus de reconnaissance à Geneve et en Suisse

Le député suisse Emmanuel Deonna en conversation avec le rédacteur en chef du journal suisse albanais Le Canton27.ch Emmanuel Deonna, député au Grand Conseil genevois,...

Nga intervista ekskluzive me ambasadorin amerikan Christofer Hill / Ja cfare thoshte ai dikur për Serbinë, Kosovën dhe Luginen e Presheves dhe cfare sot.. 

Ambasadori amerikan Christofer Hill në bisedë me redaktorinm e gazetes zvicerane ne shqip Le canton27.ch   Bernë, 27 mars -Para 24 vitesh, pikrisht me 6 shkurt...