15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Avivo kërkon 1000 franga për « ata që jetojnë më me kursim »

Gjenevë, 2 maj -Shoqata për mbrojtjen e pensionistëve ka nisur një peticion në favor të dëmshpërblimit të përfituesve të përfitimeve suplementare.

Ueli Leuenberger, president i Avivo (këtu në të djathtë me arkëtarin Francisco Gonzalez), u kërkon autoriteteve që t’u japin një shtysë financiare një herë atyre që kanë më shumë nevojë, shkruan TDG, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Avivo ka një ide shumë të saktë se çfarë mund të bëjë Gjeneva me një pjesë të të ardhurave të tepërta prej 543 milionë të regjistruara në llogaritë e shtetit të vitit 2022: të përfitojnë përfituesit e përfitimeve shtesë kantonale AVS/AI ose federale. Në një peticion që sapo ka nisur Shoqata për Mbrojtjen dhe Relaksimin e të Gjithë Pensionistëve dhe Pensionistëve të Ardhshëm (Avivo), i kërkohet shtetit që t’i paguajë një kompensim të vetëm 1000 frangash kësaj kategorie të popullsisë.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...