24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Avec douleur et larmes, la Suissesse Shqiponja Isufi, âgée de 41 ans, a fait ses derniers adieux aujourd’hui dans son pays natal (Kosovo), qui a été retrouvée morte dans son appartement Bergdietikon AG

Gjilan, 5 octobre – Shqiponja Isufi, 41 ans du Kosovo, aujourd’hui en présence de centaines de famille, d’amis de Zvcra et du Kosovo, a été enterrée dans le cimetière de sa ville natale à Gjilan, une photo du Kosovo, le correspondant de la Suisse journal en albanais Le Canton27.ch

L’aigle Isufi a été retrouvée morte dans son appartement à Bergdietikon AG le 24 septembre. Sa défaite a dominé les médias suisses pendant une semaine consécutive. Sa mort tragique a choqué les citoyens où elle vivait ainsi que toute la communauté albanaise de Suisse. La victime est Shqiponja Isufi, 41 ans, mère de deux enfants, docteur en économie et chargée de cours à l’Université de St. Gall. Le jeune économiste Shqiponja était un exemple d’intégration pour la communauté kosovare en Suisse écrit le journal suisse albanais Le Canton27.ch

Les membres de la famille de Shqiponja ont reçu aujourd’hui leurs condoléances au théâtre municipal de Gjilan, les larmes aux yeux. Un grand nombre de personnes étaient présentes à la réunion commémorative au théâtre municipal pour exprimer leurs condoléances à la famille de feu Shqiponja Isufi.

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...