15.1 C
Berne
vendredi 2/06/2023

Austri, Europol liron nga burgu të riun shqiptar i cili dyshohej në përfshirjen e një akti terrorist në Vienë

Berne 29 maj -Një 16-vjeçar, me origjinë nga Kosova, i cili dyshohet të jetë bashkëpunëtor në sulmin terrorist që ndodhi më 2 nëntor te vitit te akluar në Vjenë, gjatë të cilit u vranë katër persona dhe u plagosën më shumë se 20, është liruar, njofton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve nga Eurupoli.

Media austriake pretendon se shqiptari i Kosovës është ndër personazhet kryesore në skenën islamike në Austri. Ai besohet të ketë marrë pjesë në një sulm terrorist të kryer nga një austriak me origjinë shqiptaro-maqedonase, i cili vrau dhe plagosi një numër të madh njerëzish duke qëlluar në qendër të qytetit më 2 nëntor.

Gjykata e Lartë në Vjenë aprovoi ankesën kundër vendimit për paraburgimin sepse dyshimi nuk u konfirmua nga pikëpamja e policisë.

Shërbimi kundër terrorizmit, edhe me ndihmën e Europol, nuk arriti të thyejë celularin e të riut shqiptar dhe siç thuhet, ai nuk pranoi t’ia dorëzonte kodin policisë dhe u mbrojt duke heshtur gjatë marrjes në pyetje.

Sidoqoftë, meqenëse ekziston dyshimi se i riu është simpatizant ose anëtar i të ashtuquajturit Shteti Islamik, atij iu desh t’i bindej deradikalizimit. Siç është thënë, i riu do të duhet të jetojë me prindërit e tij dhe ai nuk duhet ta shohë vëllain e tij pa praninë e personit përgjegjës të programit të deradikalizimit, sepse vëllai i tij gjithashtu dyshohet se ai është një islamik.

Derniers articles

Po na vijnë në Zvicer ambasadorët e rinj nga Tirana. Mustafa Nano propozohet në Bernë, Vasilika Hysi në Gjenevë (OKB)

Gjenevë/Tiranë, 31 maj -Qeveria ka gati emrat e ambasadorëve të rinj të Shqipërisë që do të marrin postet e tyre në përfundim të mandateve...

Diaspora shqiptare në Zvicër të shqetësuar, sy e veshë kah Kosova: Dje Miloshevic na imponoi luftën, sot Vucic, po na imponon të veshim sërish...

Bernë, 30 maj -Po bëhen gati një javë qe kur në veriu i Kosovës po « vlon » nga protestues ebanda krimIninale nga Seriba...

Një tjetër shqiptar në Zvicër godet gruan e vetë me thikë. Kjo ndodhi në Gjenevë…

Gjenevë, 30 maj -Nje pas pas nje varsje me thike t enje shipatre ne Zvcer (Vevey) rasti tjeter ka ndodur sot ne Gjenevë, respktivisht...

Teniseri me origjine shqiptare Novak Gjokoviç mund te diskualifikohet ose te pezullohet pas provokimeve të tij në Roland-Garros

Dje Austarlia, sot Kosova, rrespektivisht racizmi i tij ndaj shqiptareve  po e zbeh imazhin dhe repuatcionin e tenserit serb ne bote, per te cilin...

Zvicra reagon pas sulmeve ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri, bën thirrje të kthehet qetësia në rajon

Bernë, 30 maj -Zvicra ka reaguar pas sulmeve të protestuesve serbë në Zveçan ndaj ushtarëve të NATO-s, ku ditën e hënë serbët lënduan 30...