0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

ATS: Një raport i OKB-së mbi racizmin në Zvicër nuk i pëlqen Bernës

Gjenevë, 3 tetor -Zvicra është e pakënaqur pas kritikave nga ekspertë të pavarur të OKB-së mbi racizmin sistematik në vend, duke kërkuar një ligj kundër profilizimit racor. Ajo denoncoi të hënën në Gjenevë « keqkuptime » dhe njoftoi një studim në javët në vijim, raporton ATS, tarsnmeton gazeta zvcerane Le Canton27.ch 
« Racizmi dhe diskriminimi racor, duke përfshirë njerëzit me origjinë afrikane, janë probleme që duhen trajtuar urgjentisht, » i tha ambasadori zviceran Këshillit të të Drejtave të Njeriut në OKB në Gjenevë, Jürg Lauber. Ai beson se dimensioni strukturor i racizmit, i denoncuar nga Grupi i Punës i OKB-së për njerëzit me prejardhje afrikane gjatë vizitës së tij në Zvicër në janar, duhet të hulumtohet më tej.
Ndërsa politikanët tashmë e kanë njohur këtë problem në Zvicër, shërbimi kundër racizmit do të publikojë një studim në javët në vijim, shtoi ambasadori. Ai pranoi se lidhja midis Konfederatës dhe kantoneve mund të paraqesë « sfida ». OKB-ja « shumë e shqetësuar » Të hënën, kryetarja e Grupit Punues të OKB-së Catherine Namakula, e cila nuk po flet në emër të organizatës, i paraqiti Këshillit raportin përfundimtar të vizitës së fundit në Zvicër. Kjo merr mësimet dhe rekomandimet e shpalosura janarin e kaluar. Anëtarët e grupit « janë shumë të shqetësuar » për qëndrimin e policisë dhe sistemit gjyqësor, tha në veçanti Catherine Namakula.
Grupi kishte vlerësuar në janar se “pasuria moderne e Zvicrës është e lidhur drejtpërdrejt me trashëgiminë e skllavërisë” dhe kishte synuar racizmin sistematik dhe profilizimin nga policia. Zvicra shpreh keqardhjen që dialogu me autoritetet nuk mund të zgjaste më dhe kritikon « supozimet » dhe « keqkuptimet » e ekspertëve të OKB-së. Ata kishin parë gjithashtu shumë drejtues të shoqërisë civile, pavarësisht kufizimeve të lidhura me pandeminë. “Ai bazohet në disa raste individuale” « Shumë përfundime të përgjithshme duket se bazohen vetëm në një ose disa raste individuale, » ankohet Jürg Lauber. Këto « nuk janë përfaqësuese të situatës », shtoi ai.
Ekspertët e kishin takuar veçanërisht shkelësin e ri recidivist Brian në burg në Pöschwies (ZH). Disa ditë para ardhjes së delegacionit, autoritetet e Cyrihut kishin njoftuar se do të lehtësohej regjimi për përsëritësin e ri më të reklamuar në Zvicër. I riu Brian ishte i mbyllur 23 orë në ditë në një qeli individuale, i ndarë nga të burgosurit e tjerë. Një situatë e denoncuar nga disa aktorë të OKB-së. Dhuna e policisë Delegacioni kishte takuar edhe familjarët e të vrarëve vitin e kaluar nga policia në një kalatë në Morges (VD) dhe kishte ndjekur disa situata të ngjashme.
Grupi i punës beson se hetimet dhe ndjekjet penale të brutalitetit policor nuk janë mjaftueshëm të pavarura. Raporti përmend gjithashtu shumë përparime, veçanërisht në mbështetje të nismave që luftojnë racizmin në vend. Zvicra gjithashtu mbron mbikëqyrjen e pjesëtarëve të policisë për këto çështje dhe rolin e shoqërisë civile. Ne kemi nevojë për një ligj kundër profilizimit racor Ndër rekomandimet,
Grupi i Punës bën thirrje për hetime për të gjitha vdekjet e vërejtura në paraburgim ose në qendrat e pritjes për azilkërkuesit. Ekspertët bëjnë thirrje për mekanizma të pavarur ankesash dhe hetimi për viktimat. Ata besojnë se institucioni i ardhshëm kombëtar për të drejtat e njeriut duhet të jetë në gjendje të marrë akuzat, por kjo mundësi nuk është parashikuar nga Parlamenti Federal.
Kërkesa të tjera ishte që policia të pajisej me kamera, pamjet e të cilave duhet të bëhen publike. Duhet të krijohen ombudspersonë në nivel federal dhe kantonal. Një ligj kundër profilizimit racor duhet të miratohet, këmbëngulin ekspertët. Autoritetet duhet të njohin « racizmin sistemik » në Zvicër, thonë ata.

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...