16 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Atë cfarë kishte shkruar para një muaji gazeta Le Canton27.ch, tash edhe mediat zvicerane flasin për grupin krimenal ruso-serb Wagner në Serbine e Vucicit

Bernë, 22 janar -Atë cfare kishte shkruar para nje muaji gazeta Le Canton27.ch, tash edhe mediat zvicerane po shkruajne për grupin krimenal ruso-serb Wagner në Serbine e Vucicit. Bile, sot qindra serbe rektuohen ne Rusi si mercenar per te luftuar ne Ukrainë. Kjo nenkuptohon se Serbia po ja kthen argatin Ruise e cila po ashut gjate luftes ne Kosovë kishte derguar mercnar ne Serbi per te luftuar perballe UCK-së, përballe shqiptareve. Kemi deshmi me forgrafi ku shifen ruset e kapur si robe lufte apo te vrare nga forcat e UCK-së, tek te cilet ju jane gjetur dokumente indetifikimi ruse ne cirilicë, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Serbet po rekrutohen nga Wagner dhe po dergohen si mercenare ne Ukrainë. Serbia po kthen « borxhin » Rusise te cilet ne vitin 1999 kishin derguar mercenarë rus ne Serbi per të luftuar perballe Kosovës, shqiptareve    

Aucune description disponible.« Se jane prezent banda ruse « Wagner » ne veri kemi disa deshmi dhe elemente te shmuta, për shembull emrat e tyre (qe degjoheni kuer therrasin njeri tjetrin), pastaj flamujt e rusise ne protesta dhe barrikada, pankartat « wagner » ne veri gjate protestave dhe rrugeve (mure), pastaj edhe gjuha qe flasin ata qe dallon nga serbishtja, po ashtu shkronja -Z- neper mure e lokale te serbve ne Veri…Serbët në Veri te Kosoves me 29 dhjetor 2022 ishin bere gati për lufte. Se kush i vuri keta llogore me thasë bandat e Vucicit apo Wegner, mund ta dije vetem Beogadi… » kishte shrkuar agzeta zvicerane Le Canton27.ch qe shume koelge zviceran na shkruajten dhe na pyeten se « prej nga po edime se jane prezhent banda krimianle ruse Wagner ne Kosove dhe a ehste everte se serbet po trajnohen ne Rusi nga grupio Wagner per te luftuar ne Ukraine?.. » si dhe pyetje tjera. Ne fakt ne si mediuam nuk shkruajmë kurre pa verifikuar mire infiormaconet, meqe kemi korrespendentë ne rajon dhe ju referohemi gjithnje burimeve nga sherbimet e huaja, sekrete dhe të intelegjences nderkombëtare qe veprojne ne favor te paqes dhe stabilitetit në ballkan.

Mediat zvicerane per grupin rus Wagner ne Serbi dhe mercenaret serbet ne Ukraine që qe po rekrutohen nga Rusi nga Wagner

Aucune description disponible.« Presidenti Vuçiq po vlon nga zemërimi Grupi Wagner dëshiron të rekrutojë serbët për luftë (Präsident Vucic schäumt vor Wut Wagner-Gruppe will Serben für Krieg rekrutieren); « Grupi Wagner rekruton serbët për të luftuar në Ukrainë (Le groupe Wagner recrute des Serbes pour combattre en Ukraine) Wagner- « Grupi Wagner dëshiron të rekrutojë serbët për luftë » (Gruppe will Serben für Krieg rekrutieren); « Mercenarët rusë të Wagner reklamojnë në Serbi » (Russische Wagner-Söldner werben in Serbien) jane keta vetem disa tituj qeLKe canton27.ch ka shkeptur sot nga mediat zvicerane te cilet shkruajn e per Wagner ne Serbi dhe mercenaret serbe ne UJkraine, te cilet po rekrutohen ne Rusi nga banda kriminale ruse Wagner.

Grupi Wagner sipas gazetes Bklick dhe mediave tjera zvicerane « po përpiqet të rekrutojë serbët në një mënyrë të synuar për të luftuar në Ukrainë. Videot që tregojnë vullnetarët serbë që stërviten për luftë bënë bujë. Është përfshirë edhe presidenti Aleksandar Vuçiq. », transmeton Le Canton27.ch

Një video nga grupi Wagner, e shfaqur në versionin serb të kanalit propagandistik rus Russia Today, shkaktoi zemërim në Serbi. Ajo tregon të ashtuquajturit vullnetarë serbë që stërviten për të luftuar përkrah trupave ruse në Ukrainë.

Grupi mercenar rus e ka xhiruar posaçërisht videon në serbisht për të inkurajuar rekrutimin e vullnetarëve në vend. Në të njëjtën kohë, emblema e kafkës së grupit Wagner u shfaq në një mur në qendër të Beogradit. Ai u nënshkrua nga « Patrullat e Popullit », një organizatë e ekstremit të djathtë që organizonte rregullisht protesta pro-ruse, megjithëse me pjesëmarrje të rrallë.

Transmetimi i videos bëri bujë, edhe pse Serbia konsiderohet një bastion prorus në Evropë. Ndërhyri edhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq. Atij nuk i pëlqeu aspak kjo përpjekje për rekrutim dhe iu drejtua drejtpërdrejt trupës mercenare dhe liderit të saj Evgeni Prigoschin: « Pse po u bëni thirrje serbëve të luftojnë, kur e dini se kjo është e paligjshme? » Në Serbi është e ndaluar të marrësh pjesë në konflikte jashtë vendit. Një rregull që vlen edhe për ushtarët zviceranë.

Le Canton27.ch 29/12/2022: 

Nis tërheqja e barrikadave, por me vështirësi ne Veri të Kosovës. Wagner-i rus bejnë probleme. Dispora kosovare nga Zvicra pershëndesin lirimin e pikave kufitare

Le Canton27.ch 15/01/2023

Deshmi te reja: Serbët në Veri te Kosoves me 29 dhjetor 2022 ishin bere gati për lufte. Se kush i vuri keta thasë bandat e Vucicit apo Wagner, mund ta dije vetem Beogadi..

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...