4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Policia belge arreston për korrupsion nënpresidentja e Parlamentit Europian, grekja Eva Kaili

Bruksel 9 dhjetor  -Eurodeputetja greke Eva Kaili u arrestua sot nga policia belge sr bashku me katër persona të tjerë, si pjesë e një hetimi për dyshimet për korrupsion në Katar, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Mesohet nga autoritet se policia kane dastisur ne banesën e eurodeputetes dhe kanë arrestuar partnerin e saj në lidhje me skandalin.

Sipas me dieve të huaja eurodeputetja socialiste greke, 44-vjeçe u arrestua mbrëmjen e kësaj të premteje nga policia belge, ndërsa Më herët, gjatë ditës së sotme u arrestuan edhe 4 persona të tjerë, mes tyre edhe partneri i Kaili, 53-vjeçari Luca Visentini.Katër arrestimet e mëparshme u njoftuan nga Prokurori federal i Belgjikës.

Hetimet nisën pas zbulimit të 600,000 eurove kesh, në 16 adresa të ndryshme në Bruksel. Prokurorët nuk specifikuan identitetin e të dyshuarve apo shtetin e përfshirë në këtë skandal, duke thënë vetëm se ishte një shtet i ‘Gjirit’.

“Pas zhvillimeve të fundit dhe hetimit të autoriteteve belge për korrupsionin e zyrtarëve europianë, eurodeputetja e PASOK-ut Eva Kaili është përjashtuar nga partia me vendim të presidentit Nikos Androulakis”, njoftoi partia e qendrës së majtë.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...