18.5 C
Berne
lundi 15/04/2024

Arrestohet ne Itali shqiptari 28-vjeçar i dyshuar për furnizimin me armë te një terroristi qe sulmoi në Nisë më 14 korrik 2016

Romë, 22 prill -Një 28-vjeçar shqiptar i dyshuar për furnizimin me armë të Mohamed Lahouaiej Bouhlel është arrestuar nga policia italiane pranë Napolit, nën një urdhër arresti evropian të lëshuar nga drejtësia Franceze, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar meidave boterore.

Një burrë i dyshuar për furnizimin me armë të autorit të sulmit me kamion në Promenade des Anglais në Nisë më 14 korrik 2016 është arrestuar në Itali, raportuan disa media italiane të mërkurën në mbrëmje.

Endri E., një shqiptar 28-vjeçar me nofkën « Gino », dyshohet se siguroi një pushkë sulmi, që vinte nga një vjedhje dhe ishte fshehur në një pyll në lartësitë e Nicës, përmes një shqiptari tjetër në sulmues, Mohamed Lahouaiej Bouhlel.

Ai u arrestua nga policia italiane në Sparanise, afër Napolit (në jug), nën një urdhër arresti evropian të lëshuar nga drejtësia franceze në 27 Prill, 2020, raportuan agjencitë e lajmeve AGI dhe Ansa, duke specifikuar se ‘ai ishte gjetur pas një shkëmbimi të informacionit me policinë franceze.

Arrestimi vjen pasi Gjykata e Apelit në Paris konfirmoi në mars referimin e tetë personave në vlerësimet për sulmin që vrau 86 njerëz. Gjyqi, datat e të cilit nuk janë njoftuar ende, nuk do të zhvillohet deri në vitin 2022.

« Shoqata kriminale terroriste kriminale »

Mohamed Lahouaiej Bouhlel pasi u qëllua për vdekje në timonin e kamionit, gjykata e posaçme do të shqyrtojë përgjegjësitë e anëtarëve të rrethimit të tij dhe të ndërmjetësve të përfshirë në qarkun e armëve të destinuara për të.

Endri E. akuzohet për « konspiracion kriminal » dhe shkelje të ligjeve të armëve në pjesën e « trafikut të armëve » të hetimit. Ai akuzohet se kishte furnizuar sulmuesin me një pushkë sulmi, përmes një ndërmjetësi shqiptar. Ai atëherë do të ishte mburrur me kushëririn e tij, i cili e shoqëroi atë gjatë kësaj transaksioni, për të mashtruar ndërmjetësuesin « duke i dhënë atij një kallashnikov që nuk punonte për 35 gram kokainë », sipas urdhrit për referim në Gjykatën e Asistencës të konsultuar nga AFP

Kushëriri i tij, Adriatik E., i dyshuar për të njëjtat fakte, bëri vetëvrasje në burg në 8 qershor 2018.

Informacioni mjekoligjor nuk mund të provonte se pesë të dyshuar që furnizuan me armë Lahouaiej Bouhlel kishin njohuri për sulmin e tij të planifikuar terrorist. Prandaj, kualifikimi terrorist u përjashtua dhe ata dërgohen përsëri në vlerësimet për veprat e ligjit të zakonshëm. Tre burra, Mohamed Ghraieb, Chokri Chafroud dhe Ramzi Arefa, janë shkarkuar për « shoqatë terroriste kriminale ».

Gjyqi do të zgjasë të paktën disa javë, në një sallë gjyqi maksimale të ndërtuar në gjykatën në Paris, në Ile de la Cité, pas sulmeve të 13 nëntorit 2015 në kryeqytetin francez dhe rrethinat e saj.

Derniers articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...