2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Francë, arrestohet kosovari me pasaporte serbe që vrau me thikë gruan e tij Stefaninë

500 njerëz u mblodhën përpara bashkisë së qytetit Hayange pas vrasjes së femrës nga Stephanie, 22, të Dielën e kaluar

Mosel, 28 maj -Stéphanie, një grua e re 22-vjeçare, u vra natën mes te dieles dhe të hënës me 24 maj në Mosel te Francës. Ajo dyshohet se ishte goditur me thikë pranë shtëpisë së saj, para syve të vajzes tre vjecare. Partneri i saj, i dyshuar per vrasjen është një kosovar L.B. (23) qe posedente pasaporte serbe i cili pas 24 ore në kërkim u arrestuar nga policia franceze, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Gjatë natës nga e diela në të hënë, Stéphanie Di Vincenzo, 22, u vra nga disa plagë me thikë në Hayange, në Mosel te Fracnës. Kjo është vrasja e 43-të femërore e kryer që nga fillimi i vitit në Francë. Stéphanie Di Vincenzo, 22, u vra me thikë për vdekje natën nga e diela në të hënë. Vrasesi L.B, një refugjat politik 23-vjeçar nga Serbia, u padit për « vrasje bashkëshortore » pas arrestimit të tij të hënën.

Viktima ishte 21 vjeç dhe nënë e një fëmije 4 vjeç. Vrasësi ka ikur. Policia dyshon se shoku i tij ka kryer krimin.

Në të njëjtën kohë, drejtësia tregoi se vrasësi i dyshuar i gruas së re, shoqëruesi i saj dhe babai i vajzës së tyre të vogël – e cila ishte dëshmitare e vdekjes së nënës së saj – ishte akuzuar për vrasje bashkëshortore.

Gazeta zvicerane ne shqip Le canton27.ch ka mesuar se kosovar L.G u gjend ne France si një refugjat politik 23-vjeçar i cili posedonte pasaporte serbe. Pas vrasjes ai fillimisht u fshef, por, pasi vu në kërkim nga organet e drejtesisë, u gjet pas 24 oresh dhe u burgos nga policia franceze.  Një grua në të dyzetat, me të cilën ai ishte fshehur të hënën, u akuzua po ashtu për « shmangien e një krimineli nga arrestimi ose kërkimi » e cila u vu nën mbikëqyrjen gjyqësore.

Më herët gjatë ditës të Mërkurën, Ministri i Brendshëm Gérald Darmanin, Ministri i Drejtësisë Eric Dupond-Moretti dhe Ministrja e ngarkuar për Shtetësinë Marlène Schiappa njoftuan krijimin e një misioni inspektimi në lidhje me vrasjen e Hayange.

« Ne vendosëm të kapim inspektoratin e përgjithshëm të administratës dhe inspektoratin e përgjithshëm të drejtësisë në mënyrë që të kryhet një mision i inspektimit të operacionit për të hedhur dritë pas vrasjes së frikshme të Hayange », kishte shkruar Gérald Darmanin në Twitter.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...