2.7 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Arberia Vranovci, dje gazetare ne Kosove, sot mësuese në Zvicer dhe shembull integrimi që dëshiron t’i rikthehet profesionit të parë

Arberia Vranovci, mesuese në Nyon te Zvicres e cila kontributi i saj është i fikusuar edhe ne disa sfera kulturore dhe komunale

Nyon, 12 qershor -Jane te rralle femrat shqiptare në Zvicer të jenë të gjithanshme, kupto të jesh grua dhe nene e mirë e dnerkohe edhe gazetare, mësuese, humaniste dhe aktiviste e dalluar ne shkolle dhe komunë..Por, te gjitha keto sot i ka e Arberia Vranovci e cila jeton dhe vepron ne Nyon te Zvicres, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Thonë, dy « bostana » nuk shkojneë me një dorë, por për Arberinë s’ka problem, shkojnë edhe tre e katër..

E rritur me një familje të shkolluar dhe shume aktive në Kosovë, ajo eshte e edukuar dhe formuar te jene dinamike me aktivitete të ndryshme.

Mesuesja Arberia Vranovci si shumë mërgimtare kosovare edhe asaj ju imponua largimi nga vendlindja, dihet nga regjimi, per nje jete te sigurt dhe me perspektive.

«Ne fillim kam hezituar shume se si do ta rifilloj nje jetë të re ketu ne Zvicer duke e ditur se qdo gje do të filloja nga e para , si gjuha puna profesioni etj..T’ju them të drejten ka qen shume e veshtire, as qe nuk e kam menduar ! Por perkrahjes se bashkeshortit ishte motivim per të ardhmen ketu ku jetojme…Kam punuar gjashte vite ne Tv – opinion ne Prizren me disa emisione live ku edhe i jem shume mirnjohese per sukseset dhe te arriturat ne ket televizion » thote Arberia Vranovci.

Arberia shembull integrimi qe pretendon t’i rikthehet profesionit te pare!

Pyetjes se pse zgjodhi Zviceren per te jetuar, ne kete zhvillim znj.Vranovci ne vazhdim e thote se «mund ta ta them me plot bindje se jam me shume se sa me fat, jame e priveligjuare te punosh dhe veprosh ne nje shtet me femikratik, tolerant qe te jep mundesi te ecesh perpara, te prosperosh. »

Duke folur per profesionin dhe karrieren Arbera shojegon se «Une punoje nje profesionin qe kam studiuar ne Universitetin e Prishtines, qe sot jam mesimdhenese ne Shkollen Shqipe ketu ne Nyon te Zvicres! Njeherit jam e angazhuar ne aktivitete të ndryshme ketu ne rrethinen tonë.. »

Perveq siq e thane si grua dhe si nene Arberia Vranovci eshte e angazhuar edhe me nje ser projektesh si me nxenes ne festat tona shkollore, por edhe ne ato  komunale, gjithashtu si pjese e stafit me nje shoqatë te gruas. Pra kjo eshte edukatorja dhe mesuesja Arberia Vranovci e gjithanshme se ciles gjithkush ja ka zili!

«Profesioni im i parë eshte si dashuria e parë, që nuk harrohet lehte. Por të ardhmes nuk i dihet pasi veq puna e tv dhe gazetarise që me mungon jasht mase, besoj se nuk eshte kurre vone t’i rikthehem ketij profesioni tim te pare mëqe isha e dashuruar.. » thote per fund për gazeten zvicerane Le Canton27.ch mesuesja dhe aktivistja e njohur ne Nyon te Zvicres znj.Arberia Vranovci e cila ne kete komune njihet si shembull integrimi!

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...