15.6 C
Berne
mardi 6/06/2023

Kërkohet ndihmë për një familje shqiptare në Medvegjë, e vendosur t’mos e lëshojë vendlindjen

Medvegjë, 15 dhejtor -Nje familje shqiptare nga Medvegja po kalon ditet me te veshtira te jetes se tyre. Varfërise, skamjes, diteve fundit jeta e tyre eshte kercnuar edhe nga dimri bashke me boren dhe acarin e madhe qe mbretëron ne kete vend malor. Është kjo familja Jaha, katër anëtarësh nga fshati Kapit i Medvegjës. Ata janë duke u përballur me kushte shumë të rënda të ekzistencës (varfëri ekstreme) dhe kushte shumë të rënda të banimit duke jetuar në një shtëpi e ndërtuar nga balta e cila dita ditës ka rrezik të shembet, shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Gazetari shqiptar ne Gjenevë dhuron 200 euro!

Aucune description disponible.

Gjatë kohës së dimrit ftohti, reshjet e shiut dhe borës depërtojnë në çdo anë të shtëpisë. Po ashtu kjo familje nuk e ka asnjë të punësuar si dhe nuk gëzon të drejtën e asistencës sociale për shkak të pasivizimit të adresës së banimit nga autoritetet serbe.

Djali i tyre Musa është detyruar që ta ndërpresë shkollimin në klasën e parë për shkak të gjendjes së vështirë ekonomike, për shkak largësisë si dhe kushteve klimatike dimërore. Andaj apelojmë te të gjithë njerëzit human e të vullnetit të mirë t’i bashkohen kësaj nisme duke kontribuar varësisht nga mundësitë për t’i dalë në ndihmë kësaj familje medvegjase në forma të ndryshme për t’ia siguruar ushqimin e mjaftueshëm si dhe kushtet financiare për sigurimin e një banimi të përkohshëm në Medvegjë me mundësi për ndërtimin e një shtëpie të vogël me kushte elementare për jetesë.

Shpresojmë që me ndihmën e juaj ta gëzojmë familjen Jaha në këtë fundvit. Ne së bashku mund të bëhemi gëzimi i tyre me çdo ndihmë sado që të jetë. Ketij aksioni humanitarë ju eshte bashkangjitur gazetari yne i njohur nderkombëtar ne Gjenevë (me origjine nga Lugina) duke ofruar nje shumë prej 200 eurosh. Besojme se solidariteti nuk do mungoje nder ne, sidomos nga diaspora qe beson dhe i ka syte Medvegja!.. /  Florentina B.RAMA

 

Për ata që duan dhe kanë mundësi të kontribuojnë për ta ndihmuar familjen Jaha, këtë mund ta bëjnë përmes: Xhirollogarisë Bankare: 1960008256031102 Ose mund të na kontaktoni përmes: Tel: +383 (0) 49 799 599

medokainfo@gmail.com

Messenger: Shoqata Medoka Ju faleminderit për kontributin e juaj!Aucune description disponible.Aucune description disponible.

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...