20.8 C
Berne
dimanche 26/05/2024

AP e OKB-së: Shefi i diplomacise zvicerane denoncon agresionin rus dhe bën thirrje për zgjidhje të qëndrueshme paqeje në Ukrainë

New Ork /ONU, 23 shrkut  -Këshilltari Federal Ignazio Cassis është i pranishëm në selinë e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork këtë fundjavë, një vit pas shpërthimit të luftës në Ukrainë. Ai merr pjesë në një seancë të posaçme urgjente të Asamblesë së Përgjithshme, si dhe në një debat brenda Këshillit të Sigurimit, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Mundësia që kreu i FDFA të kujtojë dënimin e vendosur të Zvicrës për agresionin rus që është ende në progres kundër Ukrainës. Dhe për të bërë thirrje për ndërprerjen e menjëhershme të konfliktit dhe tërheqjen e trupave të armatosura ruse nga territori sovran ukrainas.

“Me rezolutën e sotme synimi ynë është të dërgojmë një mesazh të fortë paqeje dhe respekti për parimet që na bashkojnë”, deklaroi Ignazio Cassis në Asamblenë e Përgjithshme.

Ky tekst i ri u bën thirrje vendeve anëtare të OKB-së dhe organizatave ndërkombëtare që të rrisin angazhimin e tyre për paqen. Një sinjal i qartë i dërguar nga komuniteti ndërkombëtar në Rusi, sipas kreut të FDFA-së, i cili nënvizon duke përcjellë thirrjen e tij drejtuar të gjithë komunitetit ndërkombëtar “të punojmë krah për krah për një zgjidhje paqësore të këtij konflikti”.

Pajisjet dimërore të ushtrisë zvicerane për popullsinë ukrainase

Zvicra dënon ndërhyrjen ushtarake të Rusisë në Ukrainë. Ajo i bën thirrje Rusisë që menjëherë t’i japë fund veprimeve të saj ushtarake dhe të tërheqë trupat e saj nga toka ukrainase.

Gjatë Konferencës së Rimëkëmbjes së Ukrainës (URC2022) në Lugano, Zvicër dhe Ukrainë, hartuan Deklaratën e Luganos, me mbështetjen e shumë partnerëve ndërkombëtarë. Ky dokument përbën kornizën e procesit politik të rindërtimit të Ukrainës. Ky angazhim u shënua nga një vizitë e Presidentit të Konfederatës në Kiev dhe një takim me Presidentin Zelensky në tetor 2022.

Le président de la Confédération Cassis serre la main du président ukrainien Zelensky.

Derniers articles