7.5 C
Berne
lundi 28/11/2022

Guterres dëshiron të shërbejë edhe një mandat ne krye te OKB

Gjenevë/UN, 11 Janar -Sekretari i Përgjithshëm i KB i ka shprehur Këshillit të Sigurimit dhe Asamblesë së Përgjithshme dëshirën e tij për t’u kthyer në punë në 2022 për një mandat pesë-vjeçar. Në moshën 71 vjeç, Sekretari i Përgjithshëm i KB Antonio Guterres njoftoi të hënën se ai ishte një kandidat për një mandat të dytë në krye të Organizatës, të cilin ai është përpjekur ta mbrojë që nga viti 2017 nga përplasjet e Shteteve të Bashkuara, aksioneri kryesor i tij të cilin ai deri më tani vështirë se e ka kritikuar në publik, njofton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »

Ish kryeministri portugez i tha presidencës së Asamblesë së Përgjithshme dhe Këshillit të Sigurimit se ai ishte « në dispozicion për një mandat të dytë si sekretar i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara », tha zëdhënësi Stéphane Dujarric. Mandati i tij aktual përfundon në fund të dhjetorit. Tani i takon Asamblesë së Përgjithshme të KB të konfirmojë zyrtarisht brenda vitit zgjatjen e saj për një mandat të ri dhe të fundit pesë-vjeçar nga 2022 në 2026. Mbështetur nga Këshilli i Sigurimit Në këtë pikë, pesë anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit (Shtetet e Bashkuara, Kina, Rusia, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar), paralajmëruan të Premten gjatë një dreke dhe drita jeshile e të cilëve është thelbësore për një mandat të ri, e mbështesin atë diplomatët i thanë AFP.

Në një intervistë, Kryeministri Britanik Boris Johnson « përgëzoi ngrohtësisht » Antonio Guterres për vendimin e tij, duke përshëndetur « suksesin e mandatit të tij të parë », sipas një deklarate nga Downing Street. Është duke bërë « një punë fantastike » dhe « do të ishte gabim ta zëvendësoja atë vetëm për arsye simbolike », përkatësisht të emërosh një grua për herë të parë në historinë e Kombeve të Bashkuara, tregon në kushte anonimiteti një ambasador i Kombeve të Bashkuara. ‘një vend anëtar i Këshillit të Sigurimit. « Ai është shumë i zhytur në mendime në analizën e tij » dhe « në mënyrën se si ai argumenton për zgjidhje të reja për problemet e reja, ndryshimin e klimës, pabarazinë socio-ekonomike në rritje, barazinë gjinore », tha diplomati.

Me një karrierë solide të KB si Komisioner i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (2005-2015), Antonio Guterres, një pasues i diplomacisë prapa skenave, nuk paraqet si Sekretar i Përgjithshëm një rekord të frytshëm në zgjidhjen e konflikteve që nga marrja e detyrës. në 2017 Më shumë sekretar sesa gjeneral Ai nuk mund të parandalonte një gjenocid në Birmani, Siria dhe Jemeni janë akoma të shkatërruar nga lufta dhe shefi i KB u poshtërua gjatë një vizite në Prill 2019 në Libi, e cila më pas përkoi me fillimin të një ofensivë ushtarake kundër qeverisë të njohur nga KB.

I vlerësuar nga shumë shtete, imazhi i tij vuan nga kritikat nga diplomatët dhe OJQ-të që e konsiderojnë atë tepër të kujdesshëm në lidhje me mbrojtjen e të drejtave të njeriut. Ai mbron veten, duke siguruar që tema të ngrihet në takimet ndërkombëtare më shumë sesa disa të ashtuquajtur udhëheqës demokratë. Në mes të vitit 2019, ai bëri një pikë kthese në përparësitë e tij duke dashur të ishte në ballë të luftës kundër ngrohjes globale.

« Unë nuk pretendoj të sundoj botën » por « objektivi im kryesor është të bëj sa më shumë zhurmë të jetë e mundur » kundër shtrirjeve klimatike, shpjegon burri me buzëqeshjen e matur, flokët e thinjur anash. Për ta bërë këtë, ai shkon në Paqësor për të parë ishuj të kërcënuar me gëlltitje nga ngritja e ujërave ose në Bahamas për ta gjetur veten në mes të rrënojave të shkaktuara nga një uragan.

Në baza ditore, Antonio Guterres ka një orë e cila është çuditërisht gjithmonë tre të katërtat e një ore përpara – një element shqetësues për bashkëbiseduesit e tij. Në postimin e tij, ai me humor tregon se nuk është « i sigurt se kjo është puna më e keqe në botë ».

Praktikimi katolik

« Puna e dikujt që punon 50 orë në javë në një nga vendet më pak të zhvilluara për një pagë prej 2 ose 3 dollarësh në ditë është më e keqe se e imja », shton katoliku praktikues, i cili thotë se dëshiron « të bëjë gjithçka që duhet. ‘mundet për miliarda njerëz që jetojnë në kushte të vështira’.

Sipas një diplomati duke folur në kushte anonimiteti, Antonio Guterres, i lindur më 30 prill 1949 dhe gruaja e të cilit jeton në Lisbonë, « nuk mund ta konceptojë jetën e tij pa qenë në kontakt me të mëdhenjtë e kësaj bote ». Sipas disa ambasadorëve, ai nuk do të ishte kandidat për një mandat të dytë nëse Donald Trump, i cili dëboi Shtetet e Bashkuara nga disa agjenci të KB dhe liroi veten nga shumë rezoluta të miratuara nga vendi i tij, të zgjidhej përsëri. Në pranverën e vitit 2020, shefi i KB denoncoi pandeminë Covid-19 si « një kërcënim për të gjithë njerëzimin ». Kjo krizë është « sfida më e madhe për ne që nga Lufta e Dytë Botërore », tha ai, duke kërkuar solidaritet dhe bashkëpunim. Më kot. Sekretari i përgjithshëm është më shumë sekretar sesa i përgjithshëm dhe ai nganjëherë është i pafuqishëm kundër fuqive të mëdha që sundojnë planetin.

Derniers articles

Thaci, Selimi dhe të tjerët..festuan 28-Nëntorin, Ditën e flamurit në burgun e Scheveningenit. Ja cfarë thonë nga Haga..

Hagë, 28 Nëntor -Sikur shqiptaret ne ballkan dhe diaspore edhe ish-krerët e UÇK-së sot w kanë festuar 28-Nentorin, Diten e flamurit në Hagë. Njësia e...

Imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi dhe 300 plisa feston Ditën e Flamurit

Gjenvë, 28 Nëtnor -Si ne Shqiperi, Kosovë e mbare shqiparët në ballkan edhe diaspore gjate uikendit te fundit  ka shenuar Ditën e Pamvresisë së...

NËNTORI KOMBËTAR🇦🇱

SHKENDIJE BERISHA-PACOLLI A është nëntori muaji kur ne shqiptaret (që jetojmë në mërgatë) ndjehemi më të afërt me njeri tjetrin, të mbërthyer nga një eufori...

Ekspoze e prof.dr.Musa Limanit ne Berne te Zvicres ne konferencen e diaspores

“Proceset integruese ekonomiko-shoqërore, sfidë kryesore e shqiptarëve në Mileniumin e Ri”, mbajtur në Konferencën shkencore me temë: Sfidat e botës shqiptare në Mileniumin e...

Mediat zvicerane dhe evropiane nga Katari: Mesazhe urrejtjeje gjenocidale – Serbët provokojnë Kosovën

“Mesazhe urrejtjeje gjenocidale” – Serbët provokojnë Kosovën me flamuj ngha podrume («Völkermörderische Hassbotschaften» – Serben provozieren den Kosovo mit Garderobenfahne); "Serben provozieren mit Fahne...