7.5 C
Berne
vendredi 31/03/2023

SHBA dhuron 200 milion $ për OBSH-ne (WHO) ne Gjenevë 

Gjenevë, UN, 17 shkrut -Derisa Donald Trump denoncoi lidhjen e tij me Organizatën Botërore të Shëndetësisë, qeveria e re i jep nje imazh te ri SHBA-ve, njfton agezrta zvcerane ne shqiop Le Canton27.ch
Shtetet e Bashkuara do të përmbushin detyrimet e tyre për të paguar deri në fund të Shkurtit më shumë se 200 milion dollarë (179 milion franga) Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) pasi anuluan planin e Donald Trump për t’u tërhequr nga kjo organizatë, tha Sekretari i Shtetit Antony Blinken.
« Ky është një hap thelbësor përpara në përmbushjen e detyrimeve tona financiare » ndaj OBSH « dhe pasqyron angazhimin tonë të ripërtërirë për të siguruar që ajo të ketë mbështetjen e nevojshme për të udhëhequr përgjigjen. Pandemi globale », deklaroi ministri gjatë një video konference të KB Këshilli i Sigurimit kushtuar vaksinimit kundër Covid-19.

Derniers articles

Berna dhe Tirana nënshkruajnë marrëveshje deri në 2026! Financim e digjitalizimit te KQZ me 1.2 milione CHF

Titane, 24 mars -Në kuadër të bashkëpunimit për dixhitalizimit, Tirana ka nënshkruar sot marrëveshje nje marreveshje me autoritet e Bernes deri në 2026 me...

Historike, emri i Kosovës, për herë të parë pas 20 vitesh, nuk permendet ne raportin e OKB-së anti drogë. Ja cfare thuhet për Shqiperine...

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Sipas raportit të OKB-së, Shqipëria dhe Serbia bëjnë kontrabande të hapur të drogës, Kosova nuk përmendet pas 20 vitesh

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Ramazani ne burgun e Scheveningenit / Nga Haga tregojnë se Thaci, Veseli dhe te tjerët a po agjërojnë…

Hagë, 30 mars -Njerezit, ata te komuniteti muslimanë ne lufte e ne burgje kane mbajtur ramazanin. Edhe në luften e fundit perballe Serbise lufëtarete...

Rekord: Diaspora shqiptare nga Zvicra vitin e kaluar ka dërguar në Kosovë rreth 100 milionë CHF

Prishtinë, 30 mars -Diaspora vazhdon të luaj një rol shumë të rëndësishëm në ekonominë e Kosovës. Përgjatë një viti nga mërgimtarët dërgohen para të...