1.9 C
Berne
mercredi 7/12/2022

SHBA dhuron 200 milion $ për OBSH-ne (WHO) ne Gjenevë 

Gjenevë, UN, 17 shkrut -Derisa Donald Trump denoncoi lidhjen e tij me Organizatën Botërore të Shëndetësisë, qeveria e re i jep nje imazh te ri SHBA-ve, njfton agezrta zvcerane ne shqiop Le Canton27.ch
Shtetet e Bashkuara do të përmbushin detyrimet e tyre për të paguar deri në fund të Shkurtit më shumë se 200 milion dollarë (179 milion franga) Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) pasi anuluan planin e Donald Trump për t’u tërhequr nga kjo organizatë, tha Sekretari i Shtetit Antony Blinken.
« Ky është një hap thelbësor përpara në përmbushjen e detyrimeve tona financiare » ndaj OBSH « dhe pasqyron angazhimin tonë të ripërtërirë për të siguruar që ajo të ketë mbështetjen e nevojshme për të udhëhequr përgjigjen. Pandemi globale », deklaroi ministri gjatë një video konference të KB Këshilli i Sigurimit kushtuar vaksinimit kundër Covid-19.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...