11.3 C
Berne
vendredi 24/03/2023

Ambasadorja e OKB-së Angelina Jolie, me mision te ngjajshëm humanitar sikur Zvicra, nga Kosova në Afghanistan

Gjenevë, 16 shtator -Aktorja e njohur boterore Angelina Jolie nga gushti 2001, ajo udhëhoqi më shumë se 40 misione në terren përfshirë ketu edhe Kosovën. Destinacionet e saj të udhëtimit përveq Kosove sishin edhe Sierra Leone, Tanzania, Côte d’Ivoire, Pakistan, Kamboxhia, Tajlandë, Ekuador, Kenia, Namibia, Sri Lanka, Federata Ruse, Jordan, Egjipt, Çad, Darfur (Sudan) dhe Liban. Kurs editeve t efundit eshte e fokusuar ne Afghanistran,  shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

OKB, Zvicra dhe Angelina Jolie mobilzuar për balle krizes ne Afhghanistan..

Organizimi në Gjenevë i këtij samiti ndërkombëtar të nivelit të lartë është një sukses diplomatik i Zvicrës. OKB -ja dëshiron të mbledhë 600 milionë dollarë për të parashikuar një krizë serioze humanitare në vendin e udhëheqer nga Talibanët.

Ndryshe as Zvicra karshi krizes ne Afghanistan nuk po qendron durakryq. Gjatë takimit ministror të organizuar të hënën e fundit ne OKB ne Gjenevë, Këshilltari Federal, bëri thirrje për ndërhyrje të shpejtë. “Ne nuk duhet të dekurajohemi pavarësisht sfidave të mëdha në Afganistan,” tha Ignazio Cassis, Këshilltar Federal përgjegjës për Punët e Jashtme, njofton nga Gjeneva gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Angelina Jolie u dallua shpejt nga turma. « Ajo kishte ardhur në Kosovë e shoqëruar nga të famshëm të tjerë, » kujton një humanitare. Dallimi me pjesën tjetër të grupit ishte i qartë. Ajo ishte gati të shkonte në vendet më të këqija. Një mysafir tjetër ishte në stilettos në baltë, një katastrofë.  »

Ambasadorja e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) që nga viti 2001, aktorja dhe regjisorja amerikane është ylli më i famshëm i Hollivudit i përkushtuar për një kauzë humanitare. Edhe më kokëforta. Mbi të gjitha, është gjithnjë e më me ndikim. Shumë e përkushtuar ndaj refugjatëve sirianë, aktorja jep personin e saj dhe nuk heziton të kontaktojë njerëzit dhe politikanët në një përpjekje për të ndryshuar situatën.

Bukuroshja e planetit Angelina Jolie, njëherit ambasadore e OKB-së lidhur me rolin dhe misonin e saj për refugjatët në botë ylli Hollivudit i ka deklaruar reporterit te gazates zvicerane ne shqip Le canton27.ch në Gjenevë se “sikur në Kosovë, do t’ju ndihmojë edhe refugjatëve tjerë në botë.. »

Do përkujtuar se Agnelian Jolie me mision paqësor dy herë ka vizituar Kosovën, në vitin 1998 kur nisi eksodi masiv në Kosovë dhe ne dhjetor të vitit 2002 kur Kosova ishte tashmë e lirë, e cila kishte pritur Vitin e Ri bashkarisht me trupat amerikane, frocat e NATO-s dhe shqiptarët në Kosovë.

Nga ditari i Angeina Jolie për Kosovën (“Angelina Jolie’s Kosovo Journal”, December 24, 2002 London England ) quhet ky ditari i yllin botëror, bukuroshes së planetit Angleina Jolie e cila në ditarin e saj prej 15 faqesh bën fjalë për luftën dhe eksodin e shqiptarëve nga Kosova, për refugjatët dhe spastrimet etnike serbe. « Forcat serbe dëbuan me force nga Kosova, shqiptarët nga vatrat e tyre entike.. » kishte thene ne Gjenevë Angelina Jolie.

Eksperte te OKB-së për ceshte humianatre i kane thene gaztes zvcerane ne shqop Le Canton27.ch se ambasadorja e OKB-së Angelina Jolie,  po kontribon me nje mision te ngjajshëm humanitar, si Zvicra nga Kosova ne Afghanistan. Duhnet roli i Zvcres ne Kosovë gjat ddhe pas lufte ssne Kosovë simdos me rewfuaghjtet e cioal strehoi mbi 60 mije sish. Ky kotribut i Zvicres sot vazhdon edhe ne Afgansiota , por per momentit  ne raon.

Anglia Jolie, nga Kosova, me mision identik në Afganistan

Për postimin e saj të parë në mediat sociale, aktorja 46-vjeçare hodhi dritë mbi rreziqet me të cilat përballet populli afgan, duke ndarë një letër të shkruar me dorë nga një vajzë adoleshente afgane.

Angelina Jolie, artiste e përkushtuar dhe aktiviste e madhe, e ka vënë edhe një herë popullaritetin e saj në shërbim të një kauze të afërt me zemrën e saj. Ylli i Hollivudit krijoi llogarinë e saj në Instagram të Premten për të tërhequr vëmendjen në situatën kritike në Afganistan, ku talebanët kanë rimarrë pushtetin.

Për postimin e saj të parë në mediat sociale, aktorja 46-vjeçare hodhi dritë mbi rreziqet me të cilat përballet populli afgan, duke ndarë një letër të shkruar me dorë nga një vajzë adoleshente afgane. « Kjo është një letër që kam marrë nga një vajzë adoleshente në Afganistan, » shkroi ylli në mbishkrimin e postimit të saj.

Angelina Jolie sapo ka mbërritur në Instagram për të paralajmëruar, informuar dhe përpjekur për të ndihmuar Afganistanin. Jolie erdhi në Instagram posaçërisht për një arsye. Duke u përpjekur të përdorë famën e tij për të ndihmuar Afganistanin. Dhe brenda pak ditësh, aktorja e mirënjohur tashmë ka mbi 10 milionë abonentë në llogarinë e saj.

UNHCR - Angelina Jolie appointed special envoy of UNHCR chief

Derniers articles

Shefqet Krasniqi e përkrah Zelensky-n: Rusët janë të pafe, Zoti e çliroftë atë vend

Imami i njohur Shefqet Krasniqi, në emisionin “Studio A” në ATV, tha se është impresionuar nga urimi për muajin e Ramazanit nga presidenti i...

Presidenti i Amerikës Joe Biden uron myslimanët ne mabre botën muajin e shenjët të Ramazanit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, e ka uruar komunitetin mysliman në ShBA dhe në mbarë botën me rastin e fillimit të muajit...

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...