0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Ambasadori zviceran në OKB: Qeveria jonë mbështet dialogun e Brukselit, ai duhet të vazhdoj

Gjenevë, 8 shtator -Në prag te Sesionit te 48-te te Keshillit te te Drejtave te Njeriut (La 48ème session du Conseil des droits de l’homme a Genève) sot eshte mbajt briefing me gazetare boteror ne OKB me ambasadorin zviceran ne UN z. Felix Baumann qe krahas krizave ne bote, shkeljes drastike te te drejtave te njeriut ne disa vende, pershirë ketu edhe ballkanin, u prek edhe ceshtjen e Kosoves, ajo shqiptare, njofton gazeta Le Canton27.ch

Ambasadori zvceran ne OKB z. Baumann fillimisht foili për rolin dhe angazhimin e Zvicres ne sesionin e ardhsem te Kehgsullit te OKB-së te të drejtave te njeriut

Këshilli për të Drejtat e Njeriut do të mbajë sesionin e tij të dyzet e tetë të zakonshëm nga 13 shtator deri më 8 tetor 2021 në dhomën XX të Palais des Nations, Gjenevë. Për shkak të kufizimeve të vendosura nga COVID-19, debatet në thelb do të zhvillohen virtualisht.

Afaganistani teme debati ne Sesionin te sivjem të 48-te të Këshillit te OKB-së te DNJ

Sesioni do të hapet të hënën, më 13 shtator në orën 10 të mëngjesit, nën kryesinë e zonjës Nazhat Shameem Khan, Presidente e Këshillit për të Drejtat e Njeriut dhe Përfaqësuese e Përhershme e Fixhit në Zyrën e Kombeve të Bashkuara në Gjenevë.

Gjate ketij brifungu te sotem ne Gjenevë u tha se znj. Michelle Bachelet, Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, do të paraqesë raportin e saj vjetor në ditën e parë të sesionit – debati i përgjithshëm mbi raportin vjetor të zonjës Bachelet do të fillojë ditën tjetër, duke përfunduar më 15 shtator.

Gjate ketij sesioni te 48-te toe OKB-së do te trajtohne tema te larmishe, kryesisht per ato vende te krizave apo ne tranzicion në lidhje me situatat në vend, Këshilli do të ketë para tij, më 13 shtator, raporte ose llogari gojore të Komisionerit të Lartë dhe Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara në lidhje me Afganistanin, Nikaraguan dhe Sri Lankën. Në të njëjtën ditë, ai do të zhvillojë një dialog mbi situatën e të drejtave të njeriut në rajonin Tigray të Etiopisë. Një dialog i zgjeruar me Grupin e Ekspertëve të Shquar Ndërkombëtarë dhe Rajonalë për Jemenin do të zhvillohet ditën tjetër, më 14 shtator.

I pyetur nga gazetari i Le canton27.ch rreth dilagun te Bukselit mes Kosovës dhe Serbisë, Ambasadori i Zvicrës në OKB z.Felix Baumann tha se « qeveria jine padyshim mbështet dialogun mes Kosovës dhe Serbisë në bashkëpunim me Bashkimin Evropian dhe se ky dialog të jetë frutdhënës qe dy palët duhet zbatuar cdo marrëveshje.. ». Sipas ambasadorit zviceran ne OKB, alternative tjeter, pos vazhdimit te rpocesit te dialogut,  nuk ka për perspektivne ne rajon!

Këshilli i OKB per te DNJ aktualisht përbëhet nga 47 vendet anëtare, dmth pa Shqipërine dhe Serbinë

Këshilli për të Drejtat e Njeriut është një organ ndërqeveritar i sistemit të Kombeve të Bashkuara i krijuar më 15 mars 2006 për të forcuar promovimin dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut në botë; ai pasoi Komisionin për të Drejtat e Njeriut, i cili ishte krijuar në 1946. Këshilli aktualisht përbëhet nga 47 vendet anëtare në vijim: Gjermania, Argjentina, Armenia, Austria, Bahamas, Bahreini, Bangladeshi, Bolivia, Brazili, Bullgaria, Burkina Faso, Kamerun, Kinë, Bregun e Fildishtë, Kubë, Danimarkë, Eritrea, Federata Ruse, Fixhi, Francë, Gabon, Ishujt Marshall, Indi, Indonezi, Itali, Japoni, Libi, Malavi, Mauritania, Meksikë, Namibi, Nepal, Uzbekistan, Pakistan, Hollandë , Filipinet, Polonia, Republika e Koresë, Mbretëria e Bashkuar, Senegali, Somalia, Sudani, Republika Çeke, Togo, Ukraina, Uruguai dhe Venezuela.Peut être une image de 3 personnes, personnes assises, personnes debout et intérieur

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...