7.5 C
Berne
lundi 28/11/2022

SHBA, Ambasadori Valdet Sadiku nga Presheva nis misionin diplomatik në Uashington

Uashington, 19 mars -Ambasadori i ri i Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Valdet Sadiku sot ka arritur edhe zyrtarisht në Uashington. Ambasadori i ri ne SHBA Valdet Sadiku eshte nga Presheva, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Valdet Sadiku është diplomat i karrierës dhe përveç pozitës si Drejtor i Departamentit për Çështje Rajonale në MPJD, në të kaluarën ka shërbyer edhe në Zagreb dhe Beograd si shef i misionit.

Këtë e kanë konfirmuar nga Minsitria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës. Sadiku pas marrjes se pëlqimit nga vendi pritës pritet së shpejti të udhëtojë drejt SHBA-ve.

Nga stafi i ambasades kosovare ne Washington jane shprehur: Të gjithë gati. Mirësevini ambasador Valdet Sadiku! Java e parë e punës është kryer, gati për fillime të reja. Ekipi i kompletuar, të gatshëm për sfidat e radhës”.

“Jam i nderuar që kam arritur në Washington DC dhe jam i nderuar që i shërbej vendit tim në nxitjen e partneritetit të ngushtë me aleatin më të madh, Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, ka shkruar ambasadori Valdet Sadiku, përcjelle gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Valdet Sadiku është diplomat i karrierës dhe përveç pozitës si Drejtor i Departamentit për Çështje Rajonale në MPJD, në të kaluarën ka shërbyer edhe në Zagreb dhe Beograd si shef i misionit.

Ditë më parë, Vlora Çitaku e ka përfunduar mandatin e sa dhe tashmë është kthyer në Prishtinë.  Ambasdadopri i ri Valdet Sadiku ështe dioploamti me i qelluar dhe i emeruar nga askush, por i popullit me pune dhe merita sepse eshte profesionalist i cili vjen me një karriere te pasur diplomatike.

Derniers articles

Lazim Destani për 28 Nëntor EBA: Dubai e bëri kuq qiellin me flamurin tonë kombëtar në ndërtesën më të lartë në botë Burj Khalisa...

Humanisti dhe biznesmeni i njohur boteror z.Lazim Desatni i shoqeruar nga ambasadori shqiptar në Emirateve te Bashkuara Arabe z.Emal Dredha, para Burj Khalisa ne...

Thaci, Selimi dhe të tjerët..festuan 28-Nëntorin, Ditën e flamurit në burgun e Scheveningenit. Ja cfarë thonë nga Haga..

Hagë, 28 Nëntor -Sikur shqiptaret ne ballkan dhe diaspore edhe ish-krerët e UÇK-së sot w kanë festuar 28-Nentorin, Diten e flamurit në Hagë. Njësia e...

Imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi dhe 300 plisa feston Ditën e Flamurit

Gjenvë, 28 Nëtnor -Si ne Shqiperi, Kosovë e mbare shqiparët në ballkan edhe diaspore gjate uikendit te fundit  ka shenuar Ditën e Pamvresisë së...

NËNTORI KOMBËTAR🇦🇱

SHKENDIJE BERISHA-PACOLLI A është nëntori muaji kur ne shqiptaret (që jetojmë në mërgatë) ndjehemi më të afërt me njeri tjetrin, të mbërthyer nga një eufori...

Ekspoze e prof.dr.Musa Limanit ne Berne te Zvicres ne konferencen e diaspores

“Proceset integruese ekonomiko-shoqërore, sfidë kryesore e shqiptarëve në Mileniumin e Ri”, mbajtur në Konferencën shkencore me temë: Sfidat e botës shqiptare në Mileniumin e...