4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Ambasadori shqiptar ne Zvicër Mustafa Nano sot në Bernë ka pritur gazetarin nderkombëtar Nefail Maliqin

Ambasadori i Republikes së Shqiperisë në Zvicër Mustafa Nano (d) me editorin e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Bernë, 13 dhjetor -Presidenti shqiptar Bajram Bega ka deleguar ambasadoret e rinj ne vende evropiane, perfshire ketu edhe ata në Zvicer. Keshtu Mustafa Nano eshte emëruar ambasador në Zvicër (Berne), kurse ne Gjenevën nderkombetare eshte Vasilika Hysi, ambasadore, përfaqësuese ne Misionin e Kombeve te Bashkuara, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ambasadori Nano: Shqiptarët në Zvicër, jo vetëm shembull integrimi, por puna dhe sukseset e tyre po i japin imazh të mirë kombi tonë!

Ambasadori i ri shqiptar ne Zvicer Nustafa Nano sot ne Berne ka pritur gazetarin tonë nderkombetar Nefail Maliqin i cili jeton dhe vepron në Zvicër që prej me shumë se dy deceniesh, që ndjek aktivitetet në organizatat ndërkombëtare në Gjenevë dhe Qeverinë helvetike (DFAE) në Bernë.

Gjate këtij takimi pos marëdhineve te mira te Shqipërise dhe Zvicren, të cilat ambasadori Nano i ka cilesuar te shkëlqyeshme, ështe biseduar edhe per rolin e diaspores shqiptare ne Zvicer, integrimin e tyre, studentet dhe mesimin në gjuhen shqipe.

« Shqiptaret ne Zvicër, jo vetëm shembull integrimi, por puna dhe sukseset e tyre po i japin imazh të mire kombi tone, me te cilet mburremi dhe jemi krenar.. » ka deklaruar nder tjera ambasadori Nano për gazetën zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Njekohesisht abasadori Nano duke vleresuar lart rolin dhe kontributin e gazetarit tone në Zvicer, duke uruar pese vjetorin e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch, kane biseduar edhe per rolin e mediave ne gjuhen shqipe në Zvicer te cilat po bëjne nje pune te mire ne integrimin e bashkekombasve tanë ne territorin e shteti helvetik.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...