8.2 C
Berne
lundi 25/10/2021

Ambasadori shqiptar ne Emiratet e Bashkuara Arabe takon ne Abu Dhabi gazetarin nderokombetar nga Gjeneva

Abu Dhabi, 13 tetor -I ftuar ne evenmentin nderkombetar EXPO DUBAI 2020 gazetari yne i njohur nderkombetar Nefail Maliqi ka zhvilluar nje aktivitet te ngjeshur nga nje ser takimesh me komunitetin shqiptare ne Emiratet e Bashkuara Arabe. Pos takimeve me studente, biznesmen e afarist te suksesshem sot eshte pritur ne Abu Dhabi edhe nga ambasadori shqiptar Ermal Dredha, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch.

Ambasadori i Republikes se Shqiperise ne Emiratet e Bashkuara Arabe z.Ermal Dredha me publicistin dhe gazetarin ndërkombëtar nga Presheva në Gjenevë, Nefail Maliqin kane biseduar pos marr Dhe nièce  diplomatike mes Shqiperise dhe EBA edhe per Expo Dubai-2020 si dhe per rolin e diaspores shqiptare numri i te cileve sillet rreth 3000 sish.

Me ambasadorin shqiptar z. Dredha biseduan edhe për rolin e mediave në avancimin e proceseve demokratike me synime proevropiane dhe euroatlantike.

Zoti Dredha ka falenderuar autoritet e Emirateve per kontributin ne zhvillimin dhe ndertimin e vendit tone, sidomos rret projektit kolosal me investimet per ndertimin e Durresit.

Z. Dredha me gazetarin Maliqi nga Gjeneva kane folur edhe për rolin e diasporës shqiptare të cilët i quajti ambasador të imazhit te kombit dhe zhvillimin e vendit.

Njëkohësisht Ambadadori ne Emiratet e Bashkuara Arabe ka vletesuar larte rolin e gates zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ne qe po promovin suksese te mergimtareve tane ne Zvicer, Evrope dhe Emirate..si dhe angazhimin e gazetarit Maliqi në ngritjen dhe sensibilizimin e Shqiperise, Kosoves dhe çështjes se Luginës se Preshevës si dhe asaj mbare shqiptare ne arenën ndërkombëtare.

Derniers articles

Gazetat zvicerane e konsiderojne incident diplomatik skandalin e Serbise me boksieret e Republikes se Kosoves

Berne 24 tetor -Incident diplomatik: Serbia i shtyn boksierët kosovarë (Incident diplomatique: La Serbie refoule les boxeurs kosovars), me ket titull Blick.ch ka shkruar per skandalin...

Skandali/ Serbia ndalon boksierët kosovarë, Shqipëria braktis botërorin

LNjë skandal i vërtetë ka ndodhur ditën e sotme në kufirin Kosovë-Serbi ku këta të fundit kanë ndaluar delegacionin e boksierëve dardanë të hyjnë...

Dita Ndërkombëtare të OKB-së/ Nefail Maliqi ne OKB: Shqipëria 65 vjet anetare e saj, faktor stabiliteti në rajon. Kosova drejt anetarësimit..

Benrë, 24 tetor -Sot eshte dita Nderkombëatre e Organizates se Kombeve te Bashkuara. Kombet e Bashkuara është Organizata Ndërkombëtare është më e madhe dhe...

Nenshkruhet marrëveshje e re mes Bernës dhe Prishtinës. Zvicra ndihmon studentët kosovarë me 160.000 CHF

Nga ardhja e Albin Kurtit ne krye te Qeverise se Kosovës, Zvicra ka nenshkruar nje sër marrëveshjes jo vetëm per studentet, por edhe ne...

Ditë e Madhe, vizitë Xhaminë Jumeirah në Dubai në ditën e xhumasë

Dubai, 16 tetor -Falemnderimi i takon Allahut (xh.h) qe na e mundesoi dhe na gezoi ta vizitojme nje grup gazetaresh nga Zvicra Xhaminë e...