1.9 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Ambasadori i Kosovës në Bernë Sami Ukelli ngushëllon familjen e viktimave në Zvicër dhe Kosovë

Berne, 18 tetor -Aksidenti tragjik ne Gjermani para dy diteve qe mori jeten e kater personave u prit me dhimbje te madhe ne Kosove , Zvicer dhe diasporen shqiptare.
Me kete rast kane reaguar edhe institucionet kosovare (ambasadat dhe konsulatat) ne Berne, Zurich dhe Gjeneve, njofton gazeta zvicerane ne gjuhen shqipe “Le Canton27.ch”
Lidhur me aksidentin tragjik ku humben jeten kater anetare te familjes qe ishin me qendrim ne Zvicer, sot Ambasada e Republikës së Kosovës në Bernë z.Sami Ukelli permes gazetes zvicerane ne shqip «Le Canton27.ch » ka shprehur ngushëllimet më të sinqerta për familjarët, bashkatdhetarë tanë, të cilet humbën jetën në një aksident të rëndë në Gjermani, rrugës duke u kthyer për në Zvicer nga pushimet në Kosovë.
« Ky aksident, që ka ndodhur në Gjermani,si pasojë e përplasjes me një kamion, ishte vetëm 50 kilometra para hyrjes në territorin e Zvicrës. Policia gjermane ka konfirmuar se 4 personat e vdekur janë me origjinë nga Kosova. Bëhet fjalë për 2 persona me shtetësi të Kosovës,ndersa njeri prej tyre kishte pasaportë zvicerane, por me mbiemer te njëjtë. Sipas policisë gjermane, personat e vdekur ishin me iniciale B.K, Z.K dhe F.K. Siç shkruajnë mediat gjermane, mosha e të vdekurve është (12), (18) dhe (35), dhe dyshohet se janë nga Ferizaj. » thuhet ne fund te ngushllimit te ambasadorit te Kosoves ne Zvicer z.Ukelli

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...