3.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

Ambasadori i Kosovës në Bernë Sami Ukelli ngushëllon familjen e viktimave në Zvicër dhe Kosovë

Berne, 18 tetor -Aksidenti tragjik ne Gjermani para dy diteve qe mori jeten e kater personave u prit me dhimbje te madhe ne Kosove , Zvicer dhe diasporen shqiptare.
Me kete rast kane reaguar edhe institucionet kosovare (ambasadat dhe konsulatat) ne Berne, Zurich dhe Gjeneve, njofton gazeta zvicerane ne gjuhen shqipe “Le Canton27.ch”
Lidhur me aksidentin tragjik ku humben jeten kater anetare te familjes qe ishin me qendrim ne Zvicer, sot Ambasada e Republikës së Kosovës në Bernë z.Sami Ukelli permes gazetes zvicerane ne shqip «Le Canton27.ch » ka shprehur ngushëllimet më të sinqerta për familjarët, bashkatdhetarë tanë, të cilet humbën jetën në një aksident të rëndë në Gjermani, rrugës duke u kthyer për në Zvicer nga pushimet në Kosovë.
« Ky aksident, që ka ndodhur në Gjermani,si pasojë e përplasjes me një kamion, ishte vetëm 50 kilometra para hyrjes në territorin e Zvicrës. Policia gjermane ka konfirmuar se 4 personat e vdekur janë me origjinë nga Kosova. Bëhet fjalë për 2 persona me shtetësi të Kosovës,ndersa njeri prej tyre kishte pasaportë zvicerane, por me mbiemer te njëjtë. Sipas policisë gjermane, personat e vdekur ishin me iniciale B.K, Z.K dhe F.K. Siç shkruajnë mediat gjermane, mosha e të vdekurve është (12), (18) dhe (35), dhe dyshohet se janë nga Ferizaj. » thuhet ne fund te ngushllimit te ambasadorit te Kosoves ne Zvicer z.Ukelli

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...