-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Edhe kjo ndodhë: Stadiumi i Kralevës ne Serbi nga sot quhet « Skenderbeu »

Kralevë, 21 dhjetor -Nga sot stadiumi i qytetit në Kralevë të Serbisë do të quhet “Skënderbeu”, shkruan gazeta zviceriane në gjuhën shqipe “Le Canton27.ch” duke iu referuar shkrimeve të mediave serbe.

Sipas gazetës “Sputnik” “Stadiumi në Kralevë tash është emëruar “Skenderbeu”. Se ështe ky nje provokim ose gabim në “Google Maps” duhet të shohim, ka shkruar gazeta në fjalë.

Sputnik: Stadiumi i Kralevës nga sot quhet “Skënderbeu”. (Sputnik: Stadion u Kralevu dobio ime po Skenderbegu)

Madje ,gazeta e sipërpërmendur dyshon se “është bërë ndonjë sulm hakeri, injorancë, një provokim i thjeshtë apo diçka tjetër.
Vetëm qytetarët e Kralevës që vizituan aplikacionin “Google Map” të hënën pasdite protestuan me zemërim përmes rrjeteve sociale, sepse stadiumi Athletic pranë Ibrit në qendër të qytetit papritmas mori një emër të heroit shqiptar.

Ndërsa, të gjitha ndërtesat dhe rrugët për rreth janë të shkruara me alfabet latin serb, në “Google map” stadiumi është i shënuar në alfabetin shqip si “Stadiumi Gjergj Kastriot Skënderbeu”.

“Shqiptarët e përvetësuan atë si heroin e tyre kombëtar. Stadiumi afër Ibrit u ndërtua në mesin e viteve 1970 falë kontributit të njerëzve të Kralevës dhe u rindërtua së fundmi plotësisht. Ai nuk ka asnjë emër që nga fillimi, por njihet si – Stadiumi Atletik. Shumica e banorëve të qytetit në Ibër këmbëngulin të qëndrojnë ashtu dhe jo “Skënderbeu” ka shkruar në fund gazeta serbe “Sputnik”.

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...