4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

“Allah Akbar”, konfirmon policia: Një burrë kërcënues hyn në dy shkolla fillore të Neuchâtel

Bernë, 9 dhjetor -Shkollat ​​fillore Corneilles dhe Coq d’or në Cortaillod, pranë Neuchâtel, panë policinë të mobilizohej në një numër të madh këtë të premte pasdite. Policia arrestoi një person të “shqetësuar”. Sipas zëdhënësit të tyre, ai ka thënë “Allah Akbar”, njfton gazeta zvcierane ne shqip Le Canton27.ch 

Burri u arrestua nga policia. Të gjithë janë të sigurt. Një individ u arrestua dhe një kolegj i tërë u evakuua, zbuloi radio Neuchâtel RTN dhe « 20 minuta » më 8 dhjetor. Pasditen e kësaj të premteje, ishte një moment frike që preku studentët e Cortaillod (NE)… dhe prindërit e tyre.

Policia kantonale u informua rreth orës 14:45 për praninë e një personi të dyshimtë, i cili ishte potencialisht agresiv ndaj studentëve ose stafit. Ai hyri në kolegjin Corneilles si dhe, sipas të përditshmes falas, në kolegjin Golden Coq.

“Allah Akbar”, konfirmon policia

Policia ka ndërhyrë në masë, ndërsa stafi i shkollës ka nisur procedurën për evakuimin dhe sigurimin e fëmijëve. Stafi mësimdhënës « reagoi mirë » duke zbatuar protokollin « Amok », tha Georges-André Lozouet, zëdhënës i policisë së Neuchâtel. Rreziku është shmangur plotësisht.

Është krijuar një njësi psikologjike për rreth 300 studentët e institucionit. RTN informon se rreth njëqind prindër janë përgjigjur për të mirëpritur dhe ngushëlluar pasardhësit e tyre, pasi situata ishte qetësuar.

Rreth orës 16:00, në mikrofonin e RTN, Georges-André Lozouet përshkroi një të ri që ishte « i shqetësuar » dhe dukej « i pabalancuar », i cili duhet të kujdeset nga një autoritet mjekësor. Identiteti i tij dhe lidhja e tij me shkollën nuk ishin vërtetuar ende – burri nuk kishte asnjë dokument në kohën e arrestimit. Zëvendëskomisioneri konfirmoi gjithashtu një thashetheme se fjalët « Allah Akbar » ishin thënë nga individi. “Ai nuk ka qenë i armatosur në momentin e arrestimit, por nuk është e pamundur që të ketë hequr qafe armën para se të vinte policia”, shtoi zëdhënësi i pyetur nga ATS, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Hetimet po kryhen për të përcaktuar identitetin e personit dhe motivet e veprimit të tij. Operacioni kërkon vendosjen e 34 oficerëve të policisë, duke përfshirë anëtarë të grupit të ndërhyrjes, specifikon policia kantonale e Neuchâtel në një deklaratë për shtyp.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...