15.6 C
Berne
lundi 5/06/2023

Alarmante: Cdo e dyta femër në Zvicër përjeton dhunë seksuale

Bernë, 24 Nëntor -Protestat do të mbahen deri më 10 dhjetor për të tërhequr vëmendjen ndaj dhunës seksuale, e cila ende shpesh shihet si « normale ». Një në dy gra përjeton dhunë seksuale në Zvicër, shpesh me pasoja afatgjata. Të enjten nis një fushatë për të informuar dhe edukuar publikun për këtë fenomen, ende të konsideruar si “normal, njcfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Deri më 10 dhjetor, më shumë se 150 organizata partnere do të zhvillojnë protesta për të tërhequr vëmendjen ndaj çështjes, të koordinuara nga Organizata Feministe e Paqes, tha kjo e fundit të mërkurën.

Një studim i vitit 2019 nga gfs.berne qe transmeton agjencia zvicerane e  lajmeve ATS /SDA tregon se të paktën një në dy gra në Zvicër është e prekur nga dhuna e seksualizuar, shifra që korrespondojnë « me dimensionet epidemike », thuhet në deklaratë. Pasojat afatgjata Njerëzit në fjalë shpesh vuajnë për një kohë të gjatë dhe seriozisht nga pasojat e këtyre akteve, disa prej tyre gjatë gjithë jetës së tyre. Pavarësisht kësaj, dhuna seksuale mbetet shumë pak e tematizuar.

“Ngacmimi verbal dhe sjelljet e tjera që objektivizojnë gratë ofrojnë terren pjellor për sulme më serioze dhe megjithatë përgjithësisht pranohen si ‘normale’. Pikërisht këtu qëndron problemi, një problem që na shqetëson të gjithëve”, shpjegon Anna-Béatrice Schmaltz, menaxhere e fushatës. Për këtë të fundit, “në veçanti nevojiten më shumë masa parandaluese dhe mbështetje adekuate për të interesuarit”.

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...