1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023

Alarmante: 51 të vdekur dhe mbi 10 mijë raste të reja me CoVID-19 në Zvicër

Bernë, 10 dhejtor -Kantonet duhet të vendosin për dy opsione: 2G (certifikata) dhe maska ​​për zonat e brendshme ose mbyllje ku nuk është e mundur të vihet maskë ose 2G me maska, puna nga shtëpia, kufizimi i takimeve private, shkruan ATS/SDA, tramsten gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Këshilli Federal i Zvicrës ka informuar për çdo masë të mëtejshme kundër Koronavirusit që nga ora 15.00.

Rregulli 2G thotë se vetëm personat e vaksinuar dhe të shëruar lejohen të hyjnë në hapësirat e brendshme. Një rezultat negativ i testit nuk është më i vlefshëm për pranim.

FOPH raportoi 10,163 raste të reja me korona të premten. Mesatarja 7-ditore: + 12% në javën e kaluar. 1636 persona në spital (+ 24%), 289 në kujdes intensiv (+ 21%). 51 persona të tjerë vdiqën.

Gjermania ka vendosur për një kërkesë të kufizuar vaksinimi. Punonjësit shëndetësorë duhet të dorëzojnë dëshmi të vaksinimit ose rikuperimit deri më 15 mars.

Certifikatë për takime private në vend të ndalimit të takimeve

Zëdhënësi i BAG, Michael Gerber, është i vetëdijshëm se rregullat për takimet private janë një ndërhyrje e fortë në jetën private. « Kjo është arsyeja pse ne kemi përdorur certifikatën në mënyrë që ju ende të mund të festoni festat e Krishtlindjeve kur takohen grupe prej më shumë se pesë personave.

Omikron së shpejti do të jetë dominues edhe në Zvicër

Këshilli Federal pret që Omikron të bëhet dominues në Zvicër nga mesi i janarit. Vendet e tjera janë shumë më pesimiste dhe besojnë se varianti i ri i virusit do të dominojë rreth Krishtlindjeve. Pse është kështu?

“Ka shumë indikacione se Omikron do të përhapet me shpejtësi sepse varianti është më i lehtë i transmetueshëm. Mendoj se është pak herët për të bërë një prognozë tani. Por ne duhet të supozojmë se Omikron së shpejti do të bëhet dominues edhe në Zvicër”, thotë Patrick Mathys nga BAG.

Berset: « Është një art të bësh gjithçka siç duhet »

“Një vit më parë ishte një situatë ndryshe”, shpjegon Berset i pyetur nga një gazetar. Sot synimi është të mbajmë gjithçka hapur për të pasur stabilitet. “Ne përpiqemi të mos jemi shumë herët dhe jo shumë vonë. Është një art, është e vështirë të bësh gjithçka siç duhet”.

Derniers articles

Delegacioni shqiptar në AP të Interpol-it në Vienë takohen me sekretarin e përgjithshëm të Interpol-it Jürgen Stock

Viene, 29 nentor (Interpol) -Në kuadër të punimeve te Asamblese së Përgjithshme te Interpol-it që po zhvillohen në Vienë ku jane tubuar mbi një...

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Dretjuesit e Interpol-Tirana në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për Le Canton27.ch pas takimit me krerët e Interpolit

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...