0.2 C
Berne
mardi 28/11/2023

Në Evropë pritet keqesim i motit, perballe uraganit. Pos Italise dhe Francës do e preke edhe Zvicrën

Bernë, 31 tetor -Alarm uragani në Evropë Të mërkurën, mbi Atlantik do të formohet një uragan i ulët që do të jetë i ashpër. Mega stuhia e quajtur Ciarán sjell erëra të forta stuhie në Anglinë jugore dhe Francën veriore. Efektet e depresionit mund të ndihen edhe në Zvicër, njfton gazeta zvicerane ne shqip le Canton27.ch

Alarm uragani në Evropë Të mërkurën, mbi Atlantik do të formohet një uragan i ulët që do të jetë i ashpër…

U prek edhe Zvicra Mbi 160 km/h! Alarm uragani në Evropë Të mërkurën, mbi Atlantik do të formohet një uragan i ulët që do të jetë i ashpër. Mega stuhia e quajtur Ciarán sjell erëra të forta stuhie në Anglinë jugore dhe Francën veriore, raprtojne mediat zvcerane, përcjell Le Canton27.ch.

Mediat paralajmërojnë për ciklon bombë

Për Zvicrën vlen sa vijon: Mos u frikësoni! Ne jemi të prekur vetëm pak nga uragani; sipas Perret, ai nuk do të shkaktojë « asnjë problem të madh ». Situata është e ndryshme në Brittany dhe Anglinë jugore. Njerëzit atje duhet të përgatiten për dëme të rënda të stuhisë; erërat në skajin perëndimor të Brittany parashikohet të arrijnë më shumë se 160 km/h.

Ekspertët presin përmbytje në bregun perëndimor të Francës dhe bie shi i madh. Të enjten në mbrëmje, Ciarán fryn nëpër brigjet e vendeve të Beneluksit me rrëke të forta prej rreth 100 deri në 130 km/h. Fenomeni i çuditshëm në Skoci: Stuhia ngre në ajër të gjithë dyshemenë pyjore (01:02)

Efektet e depresionit mund të ndihen edhe në Zvicër. Perret është veçanërisht i impresionuar nga « zhvillimi shumë i shpejtë i printimit të gravurës ». Prandaj, disa media i referohen Ciarán-it si një ciklon bombë. Në një ciklon bombë, ajri i ftohtë arktik nga veriu takohet me ajrin më të butë nga jugu. Dallimet ekstreme të temperaturës çojnë në një zhvillim të fuqishëm dhe të shpejtë të presionit të ulët.

Për t’u konsideruar një ciklon bombë, presioni i ajrit në gjerësinë e mesme duhet të bjerë me 24 hektopaskale brenda 24 orëve. Çfarë pason Ciarán-in?

« Do të vazhdojë të jetë zakonisht moti me erë dhe shi në vjeshtë në Zvicër në të ardhmen e afërt, » parashikon Perret. Pra, adhuruesit e diellit duhet të jenë të fortë – ose të kërkojnë rrezet e ngrohjes jashtë vendit

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...