3.3 C
Berne
mardi 23/04/2024

Jo zviceranin, por francezin Alain Giresse, Kosova e zgjedh per traner te ri te kombetares kosovare

Berne, 22 shkurt -Nga tetori i vitit te kaluar, pas shkarkimit të Bernard Challandes nga posti i selektorit te kombetares kosovare, ekipi ishte pa trener. Edhe pse flitej mecte madhe se ne krye te kombetares kosovare donte vie kadaidati potencial nga Zvicra legjenda e futbollit me renome boterore te riun Akex Frey, nuk ndodhi pasi qe Kosova e zgjodhi nje francez 70-vjeqar, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Nga neser selektori i ri i Kombëtares së Kosovës do jete francezi 70-vjeqar Alain Grisse, po aq sa kidhte efhe treneri i fundit zvicerani Bernsrd Challandes.

Burimet e gazetes zvicerane Le Canton27.ch mesojne se franezi Giresse kartierin e tij si trajner e ka nisur te skuadra e Toulouse, për të vazhduar më pas te Paris Saint-Germain, Far Rabat, ndërsa më pas ka drejtuar kombëtare si Gjeorgjia, Gaboni, Mali, Senegali dhe Tunizia.

Kush eshte treneri i ri i kombetares kosovare..

Alain Giresse, i lindur më 2 gusht 1952 në Langoiran në Gironde te Frances. Ai është një futbollist ndërkombëtar francez i konvertuar në trajner, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Giresse luajti si mesfushor nga fillimi i viteve 1970 deri në fund të viteve 1980.

I stërvitur në Girondins de Bordeaux, ai fitoi kampionatin francez me këtë klub në 1984 dhe 1985 dhe Kupën e Francës në 1986. Me 182 gola të shënuar, ai është golashënuesi më i mirë në historinë e klubit Bordeaux. Më pas ai e përfundoi karrierën e tij në Olympique de Marseille, përpara se të kthehej në Bordeaux si Drejtor Sportiv.

Në ekipin e Francës, ai ka dyzet e shtatë përzgjedhje për gjashtë gola të shënuar. Ai fitoi me “Blutë” Euro 1984 të kontestuar në Francë dhe Kupën Ndërkontinentale të Kombeve. Ai ishte gjithashtu i treti në Kupën e Botës 1986 dhe i katërti në Kupën e Botës 1982. Nën trajnerin Michel Hidalgo, ai ishte pjesë e asaj që quhej « sheshi magjik », me Michel Platini, Jean Tigana, Bernard Genghini pastaj Luis Fernandez.

Ai u bë trajner në 1995 dhe drejtoi klubet e Toulouse FC, Paris SG dhe FAR Rabat, si dhe ekipet kombëtare të Gjeorgjisë, Gabonit, Malit, Senegalit dhe Tunizisë.

Ai komenton për televizionin ndeshjet e Kupës së Botës të Futbollit 2010 të transmetuara në France Télévisions.

Ai është gjithashtu babai i Thibault Giresse, një ish-futbollist profesionist.

Derniers articles

Oskar Freysinger, në gërsherë, ju ehste nënshtruar një operacioni të madh për ish të zgjedhurin e UDC-së (SVP)

Bernë, 23 prill -Ish foshnja Valais e tmerrshme e UDC iu nënshtrua një operacioni të madh në zemër më 17 prill, në spitalin e...

Migracioni dhe krimi i organizuar, tema kyqe e takimit te djeshëm në Bazel të pesë ministrave të Punëve të Brendshme të vendeve gjermanofone

Bazel, 23 prill -Me ftesë të këshilltarit federal Beat Jans, ministrat e brendshëm e pesë të vendeve me gjermanpfone si gjuhë zyrtare u takuan...

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati dhe poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa, janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të...

Çipa rreth Investigimi i RAI3: Një detaj është implikimi i sekretarit të përgjithshëm të Kryeministrisë. Duhet sqaruar nëse ai ka…

Duke komentuar materialin e transmetuar nga emisioni investigativ më i rëndësishëm italian, “Report”, Aleksandër Çipa, drejtor i News 24 i ftuar në “Open”, tha...

Ne Festivalin e 24-të të filmit ne Gjermani qe fillon neser, në mesin e 100 filmave nga mbare bota, aty edhe filmat nga Kosova...

Bernë, 23 prill -Çdo vit, goEast e transformon kryeqytetin e shtetit Hessian Wiesbaden në një nga vendet më të rëndësishme ndërkombëtare për kinemanë nga...