5.7 C
Berne
vendredi 19/04/2024

Aksident tragjik ne New York: Humb jeten nje i ri shqiptar

New York, 16 dhjetor -Një i ri shqiptar, 26 vjecar i vdekur, dhe një në gjendje kritike në aksidentin në Bronx- New York, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju teferuar burimeve te Kanali 12 televiziv në Brooklyn dhe Bronx japin japin nonstop pamje nga vëndi ngjarjes.

Sipas departmentit të policisë së Nju Jorkut(NYPD): Kreshnik Kajtazaj u gjend i vdekur në vëndngjarje, ndërsa bashkëudhetarë i tij, i plagosur rëndë në aksidentin me makinë pak pasmesnatës. 12:15AM të së enjtes, 16 dhjetor 2021.

Shkaku i vdekjes : 26-vjeçari Kreshnik (Nick) Kajtazaj, nga Bronx, ka ndërruar jetë si pasojë e plagëve të marra nga nji perplasje e fuqishme me veturë në një shtylle elektrike, në një nga lagjet më të populluara me shqiptarë në Bronx-New York.
Sipas policise mendohet se shkak ishte ecja me shpejtësi të madhe, në orët e para të mëngjesit 12:15AM të së enjtes, 16 dhjetor 2021.

Përplasja fatale, sipas tyre, ndodhi rreth orës 12:15 në lagjen e shqiptarëve Morris Park Avenue dhe Hight Avenue në Bronx, New York.

Mercedes Benz ML320 i vitit 1998 me dy persona idhte në shpejtësi të madhe në expresin Morris Park Avenue, kur shoferi nuk arriti të kontrollonte automjetin ne tentative për të bërë një kthesë dhe u përplas në një shtyllë të ndriçimit.

Autoritetet mbërritën menjëherë në vendin e ngjarjes dhe gjetën brenda vrturës dy persona; Kreshnik Kajtazin, që ishte drejtuesi i veturës, (sipas policisë) me plagë të rënda në kokë dhe pasagjeri tij, një 24-vjeçar me plagë të rënda poashtu në kokë. Kajtazaj u deklarua i vdekur në vëndin e aksidentit, ndërsa bashkëudhëtari i tij, u transportua në gjendje kritike në spital.

Kajtazaj ishte një milje larg shtëpisë kur u përplas, tragjikisht, sipas policisë, e cila ndodhej në vëndngjarje. / Nexhmedin Syla

Derniers articles

Në Gjenevë u mbajt Forumi shqiptaro-zviceran. Referuesit: Eshtë koha që të hapet një bankë shqiptare në Zvicër

Gjenevë, 19 prill -Në Gjenevë sot eshte mbajtur Forumi zvicerano-shqiptar, u muarën pjese mbi 200 persona, kryesisht biznesmen dhe afaristë te suksesshëm si dhe...

Policia zvicerane arreston “bombarduesin”, adoleshenti nga Kosova dyshohet si bashkëpunëtor i ISIS-it

Bernë, 19 prill -Një adoleshent me prejardhje nga Kosova u arrestua para disa ditësh në Zvicër, konkretisht në qytetin e Schaffhausenit. Ai bashkë edhe...

11 vjet nga marrëveshja Kosovë-Serbi në Bruksel, dokumenti me firmën e Hashim Thacit dhe Isa Mustafes përfshinë edhe themelimin e « Asociacionit serb »

Prishtnë, 19 prill -Sot bëhen 11 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes së parë mes Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel. Hashim Thaçi, atëherë kryeministër i...

La polizia kosovara arresta una svizzera dopo aver minacciato un cittadino

Pristina, 19 aprile - Un cittadino svizzero è stato arrestato a Viti dalla polizia del Kosovo, dopo aver minacciato un uomo kosovaro sui social...

Die kosovarische Polizei nimmt eine Schweizerin fest, nachdem sie einen Bürger bedroht hatte

Prishtina, 19. April – Ein Schweizer Staatsbürger wurde in Viti von der kosovarischen Polizei festgenommen, nachdem sie in den sozialen Medien einen Kosovaren bedroht...